Profilaktyka raka jelita grubego wzbudza duże zainteresowanie. Bywa, że ktoś chce skorzystać z badań a nie może ze względu na wiek. Dlaczego tak się dzieje? - dopytuje rozczarowany Czytelnik.
25 tysięcy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego może skorzystać z programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, w tym kolonoskopii. Program przeznaczony jest dla osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego w wieku 50-65 lat i młodszych, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia.
Przykra wiadomość
- Zadzwoniłem, aby zarejestrować się na badanie i dowiedzieć się, jakie formalności trzeba spełnić, aby badanie przeprowadzono. I tu spotkała mnie przykra wiadomość, ponieważ poinformowano mnie, że program dotyczy tylko i wyłącznie osób do 65 roku życia - zaznacza pan Edward.
- Ja niestety, mam troszeczkę więcej i według kryteriów podanych przez Urząd Marszałkowski nie kwalifikuję się. To dyskryminowanie osób starszych, ograniczanie dostępności do badań i leczenia. Przecież osoby w starszym wieku są bardziej podatne na choroby a profilaktyczne badania i wczesne wykrycie choroby daje szansę szybkiego i pełnego wyleczenia oraz minimalizuje koszty leczenia. Nie każdego emeryta stać na wydanie tysiąca złotych na badanie a z NFZ czas oczekiwania wynosi ponad rok.
Specjalnie dla nich
- Z przykrością przeczytałam list pana Edwarda - nie kryje Małgorzata Wiśniewska, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Zdrowia UM.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień