Odra nad Wisłą, kino w teatrze. Radni wojewódzcy wrócili z wakacji

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Szymon Spandowski

Odra nad Wisłą, kino w teatrze. Radni wojewódzcy wrócili z wakacji

Szymon Spandowski

Radni wojewódzcy wrócili do pracy. W poniedziałek spotkali się na pierwszej po wakacjach sesji Sejmiku. Wysłuchali m.in. raportu na temat bezpieczeństwa sanitarnego regionu. Zastanawiali się również, jak przeciwdziałać katastrofalnej suszy.

W poniedziałek sejmikowi radni mieli głosować m.in. nad planem zagospodarowania przestrzennego województwa. Dokument ten wzbudził spore emocje już na poprzedniej sesji, więc teraz można się było spodziewać równie gorącej dyskusji. Szczególnie, że na sali posiedzeń Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu pojawił się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Na wniosek Zarządu Województwa, punkt dotyczący planu został jednak z porządku obrad wycofany.

Na swoim miejscu pozostał natomiast raport na temat bezpieczeństwa sanitarnego. Przedstawił go Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jerzy Kasprzak. Jego zdaniem sytuacja jest dobra i względnie stabilna. Inspektora niepokoją jednak dwie rzeczy. Pierwsza to wzrost liczby osób uchylających się od obowiązkowych szczepień.

- O ile w 2017 roku mieliśmy 0,2 proc. takich przypadków, to w roku 2018 było ich już 0,3 - mówi Jerzy Kasprzak. - Chcę państwa jednocześnie uspokoić, że poziom nieszczepialności w naszym województwie jest jednym z lepszych w kraju. Trend jest jednak bardzo niepokojący.

Drugie istotne zagrożenie to wzrost liczby zachorowań na odrę. W 2017 roku w całym kraju były 63 takie przypadki, w naszym województwie nie było żadnego. W roku 2018 mieliśmy siedem przypadków zachorowań na odrę, w kraju 339. O tym, jak te liczby drastycznie rosną, mówią jednak przede wszystkim najnowsze dane.

- Do sierpnia w województwie kujawsko-pomorskim odnotowaliśmy 40 przypadków zachorowań na odrę, a w kraju ponad tysiąc - dodaje Jerzy Kasprzak.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.