Marek Rudnicki

Odkrył groby megalityczne, które według prac naukowych nie miały prawa już istnieć

Przybyła: - W lesie trzeba zrobić skanowanie laserowe. Wówczas korony drzew stają się jakby przezroczyste.  Nauczyłem się wykonywać obrazowania numeryczne Fot. Łobeska Fundacja archeologiczna Przybyła: - W lesie trzeba zrobić skanowanie laserowe. Wówczas korony drzew stają się jakby przezroczyste. Nauczyłem się wykonywać obrazowania numeryczne modelu terenu.
Marek Rudnicki

Największy na Pomorzu grób megalityczny został odkryty przez Bogdana Przybyła, założyciela Łobeskiej Fundacji Archeologicznej i aktualnie studenta archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Budowle megalityczne na Pomorzu pojawiły się po raz pierwszy w literaturze już w XIX wieku. W niemieckiej pracy na ten temat podane zostało, że obszar łobeski jest właśnie miejscem występowania megalitów.

Po wojnie, w roku 1952 Waldemar Chmielewski, znany badacz megalitów w swojej publikacji napisał, że wszystkie te grobowce z obszaru środkowej Regi zostały zniszczone i nie pozostał po nich żaden ślad. W konsekwencji cały ten region został zapomniany przez archeologów i nigdy nie pojawił się w żadnym programie badawczym.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.