Od 16 marca obowiązują nowe zasady korzystania z porad lekarskich. Lekarz nie może odmówić wizyty pacjenta w gabinecie
Zmieniły się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Teraz to pacjent decyduje, czy przyjdzie do lekarza do gabinetu, czy poprosi o teleporadę.
Lekarz pierwszego kontaktu nie może już, poza kilkoma sytuacjami, narzucić pacjentowi wizyty w formie teleporady. Teraz to pacjent decyduje o formie wizyty. Lekarz nie może odmówić bezpośredniej wizyty, kiedy pacjent (lub jego ustawowy opiekun) nie zgadza się na teleporadę. Lekarz POZ jest też zobowiązany przyjąć pacjenta w gabinecie, jeśli ten cierpi na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy; kiedy istnieje podejrzenie choroby nowotworowej lub kiedy chodzi o pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, wskazanych w deklaracji wyboru.
Obecnie wizyta stacjonarna jest też standardem w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko, które nie ma 6 lat, korzysta z porady kontrolnej, ustalonej podczas wizyty bezpośredniej wizyty i która nie polega na fizycznym badaniu.
Teleporady w wielu przypadkach są bardzo wygodną formą kontaktu z lekarzem i wciąż będą dostępne. Z teleporady należy skorzystać przede wszystkim, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Tu decydują względy bezpieczeństwa.
Teleporada w zupełności wystarczy również w sytuacji, gdy pacjent potrzebuje recepty na leki niezbędne do kontynuacji leczenia, a lekarz ma jego dokumentację medyczną; kiedy chory potrzebuje zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację poprzedniego zlecenia oraz kiedy pacjentowi potrzebne jest zaświadczenie o stanie zdrowia.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień