Nowym wojewodą śląskim będzie prof. Jan Wojtyła. Wicewojewodowie z Częstochowy i Podbeskidzia

Czytaj dalej
Fot. arc.
Agata Pustułka

Nowym wojewodą śląskim będzie prof. Jan Wojtyła. Wicewojewodowie z Częstochowy i Podbeskidzia

Agata Pustułka

Nowy wojewoda śląski nominację otrzyma najpewniej w przyszłym tygodniu. Chętnych do zajęcia stanowiska było kilku. Ale wojewoda będzie tylko jeden. To prof. Jan Wojtyła. Znamy też nazwiska wicewojewodów śląskich. Pochodzą z Częstochowy i Podbeskidzia.

To już niemal pewne - jak dowiedział się Dziennik Zachodni, wojewodą śląskim zostanie prof. Jan Wojtyła, w ostatnich wyborach kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu. Obecnie ten znany ekonomista i prawnik stoi na czele Rady Społeczno-Gospodarczej przy Przewodniczącym Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Dobre relacje ze związkowcami są w cenie, bo PiS musi przeprowadzić restrukturyzację górnictwa i politykom tej partii bardzo zależy na spokoju społecznym i aprobacie górniczej „S” przy wprowadzaniu reformy. A Wojtyła ma wiedzę o górnictwie.

Wewnętrzna rywalizacja

Choć oficjalnie politycy PiS zarzekają się, że nadal nie wiedzą, kto zasiądzie w fotelu wojewody dopóki nie zdecyduje o tym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, to nieoficjalnie mówią: - Musimy mieć człowieka z wiedzą, doświadczeniem, autorytetem. Nie ma lepszego kandydata od prof. Wojtyły w tym trudnym dla regionu momencie.

Jak sprawdzi się prof. Jan Wojtyła na stanowisko wojewody śląskiego?

Jan Wojtyła to od lat „żelazny” kandydat PiS na różne ważne stanowiska. Niektórzy mówią o nim żartobliwie, że to „regionalny profesor Gliński”.

Wyborcy dali PiS legitymację do reformowania kraju

Prof. Wojtyła był rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego, członkiem powołanej przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Narodowej Rady Rozwoju, współautorem projektów: kodeksu pracy i zbiorowego prawa pracy, współtwórcą koncepcji regionalizacji dialogu społecznego. Ma też dobre kontakty z Kościołem.

Niemal do końca w walce o fotel wojewody uczestniczyła była posłanka PiS Maria Nowak. Chociaż podobnie jak Wojtyła nie zdobyła mandatu, to od początku miała mniejsze szanse, choć była wspierana przez kilku wpływowych parlamentarzystów z regionu. - Z tego co wiem, na tę kandydaturę nie było zgody prezesa - mówi nam nieoficjalnie jeden z posłów.

Przez długi czas pod uwagę brano pod uwagę kandydaturę ambitnego radnego z Gliwic Jarosława Wieczorka, który jest współwłaścicielem i prezesem agencji reklamowej. Jako 34-latek ma wizerunkową i metrykalną przewagę nad Wojtyłą i jest ponoć „człowiekiem szefa Rady Regionalnej PiS Wojciecha Szaramy”, ale wielu wątpi, czy wystarczyłoby mu doświadczenia, by kierować takim „zakładem pracy” jakim jest Śląski Urząd Wojewódzki zatrudniający aż 1150 pracowników.

Bardzo trudne zadania

Prawo i Sprawiedliwość musiało się jednak liczyć z tym, że - wyjątkowo w tej kadencji - stanowisko wojewody będzie niezwykle znaczące, bo w perspektywie jest wielka reforma oświaty, za którą pośrednio przez kuratora odpowiada właśnie wojewoda.

Wyborcy dali PiS legitymację do reformowania kraju

Kolejne wyzwanie to zapowiadana likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego budżet ma znaleźć się w gestii wojewody. Wprawdzie nie wiadomo kiedy do reformy dojdzie, ale niewątpliwie trzeba się do niej przygotowywać miesiącami, posiadając zaplecze kompetentnych urzędników. Nawet trudno wyobrazić sobie chaos, jaki może powstać, gdy przejęcie odpowiedzialności za kontraktowanie usług zdrowotnych przez budżet państwa może stać się problemem, a to bardzo możliwe biorąc pod uwagę niezwykle trudną materię z jaką przyjdzie się zmierzyć.

Drażliwe mogą okazać się kontakty z samorządem województwa, którym kieruje koalicja PO-PSL-SLD-RAŚ, zwłaszcza że politycy Prawa i Sprawiedliwości tuż po wygranej w październikowych wyborach planowali przejmowanie władzy na poziomie województw.

Poważnym zadaniem dla wojewody będzie też wspieranie integralności województwa śląskiego w jego obecnych granicach. To ważne z naszej, regionalnej perspektywy, gdyż parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z okręgu częstochowskiego twierdzili, że w przyszłym roku powstanie województwo częstochowskie. Tak podobno obiecał prezes PiS Jarosław Kaczyński i, jak zapewniają, nie była to jedynie obietnica składania w ramach kampanii. Szykuje się więc „kłótnia w rodzinie” tym bardziej, że śląscy posłowie PiS są przeciwni zmianom granic województwa, a dyskusje o tym uznają za przedwczesne.

Z naszych informacji wynika, że stanowiska dwóch wicewojewodów będą obsadzone przez przedstawicieli ziemi częstochowskiej i Podbeskidzia. Na personalia największy wpływ będą mieli europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska oraz Stanisław Szwed.

Wyborcy dali PiS legitymację do reformowania kraju

Poczet wojewodów

Po 1989 r. województwem katowickim, a potem śląskim kierowało ośmiu wojewodów.

  1. Wojciech Czech był pierwszym antykomunistycznym wojewodą i twórcą nowej, śląskiej polityki historycznej.
  2. Eugeniusz Ciszak stanowił wzór urzędnika.
  3. Marek Kempski, zanim został wojewodą przy premierze Jerzym Buzku, był przewodniczącym śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Ze stanowiska musiał odejść po doniesieniach, nie potwierdzonych potem przez sąd, o korupcji w urzędzie.
  4. Na stanowisku zastąpił go i pozostał w gmachu przy Jagiellońskiej aż do klęski AWS w wyborach prof. Wilibald Winkler, naukowiec z Politechniki Śląskiej.
  5. Po wygranej SLD w Urzędzie Wojewódzkim zasiadł Lechosław Jarzębski, poprawny urzędnik, który nie miał ambicji politycznych i skłonności do awantur.
  6. Gdy wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość wojewodą został młody, ale bardzo zdolny prawnik Tomasz Pietrzykowski, który zdążył nawet napisać ustawę metropolitalną.
  7. W czasie ośmiolecia rządów PO pierwszym wojewodą był Zygmunt Łukaszczyk. Błyszczał w mediach, a będąc wojewodą zdołał obronić doktorat.
  8. Obecnym wojewodą jest Piotr Litwa. Przez lata kierował Wyższym Urzędem Górniczym.


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.