NIK skontrolowała strefy płatnego parkowania. Szereg nieprawidłowości w m.in. Opolu, Nysie, Głogówku i Oleśnie
Niewłaściwe oznakowanie miejsc postojowych i tym samym brak podstawy do naliczania opłat i kar, pobieranie opłat za parkowanie w soboty, opieszałość w ściąganiu należności - to główne zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli wobec stref płatnego parkowania. Nieprawidłowości stwierdzono m.in. w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Prudniku, Oleśnie i Głogówku.
Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła funkcjonowanie stref płatnego parkowania w 17 polskich miastach. Oprócz sześciu miast z woj. opolskiego były to m.in. Wrocław, Gdynia, Jelenia Góra, Rzeszów oraz Przemyśl.
Kontrola na poziomie ogólnopolskim koordynowana była przez delegaturę NIK w Opolu. Obejmowała funkcjonowanie stref od początku 2014 do połowy 2018 roku.
Pod lupę wzięliśmy trzy elementy składające się na modelowo skonstruowaną strefę płatnego parkowania. To uchwała skonstruowana zgodnie z przepisami ustawowymi, poprawne oznakowanie strefy i miejsc postojowych, a także rzetelna obsługa strefy - wylicza Marcin Blajda, główny specjalista ds. kontroli w opolskiej delegaturze NIK. - W każdym z tych obszarów stwierdzono nieprawidłowości - stwierdza.
NIK: Niewystarczająco oznakowanie strefy
Brak właściwego oznakowania stref dotyczy wszystkich sześciu skontrolowanych miast z woj. opolskiego.
- Najczęściej nie spełniono wymogu podwójnego oznakowania strefy, czyli obecności zarówno znaków pionowych, jak i poziomych. Samorządy stosowały na przykład kostkę o odmiennym kolorze, by wyznaczyć miejsca parkingowe, ale z punktu widzenia przepisów nie było to poprawne oznakowanie - wskazuje Marcin Blajda.
Największych nieprawidłowości w tym względzie dopatrzono się w Opolu, w Głogówku i w Oleśnie.
Co jeszcze stwierdzili kontrolerzy NIK? Czytaj więcej w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień