Nietoperze zablokują budowę Drogi Głównej Południowej w powiecie wodzisławskim?

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Arkadiusz Biernat

Nietoperze zablokują budowę Drogi Głównej Południowej w powiecie wodzisławskim?

Arkadiusz Biernat

Nietoperze mogą zablokować budowę projektowanej już Drogi Głównej Południowej w powiecie wodzisławskim. Dlaczego?

Trasa szybkiego ruchu jest projektowana i ma połączyć Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice oraz gminy powiatu wodzisławskiego z autostradą A1 w Mszanie. Jednak nieoczekiwanie pojawił się kolejny problem.

Ekolodzy zaskarżyli decyzję środowiskową (konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę), wydaną przez generalnego dyrektora ochrony środowiska, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał im rację. - Oceniając zgodność z prawem zaskarżonej decyzji, sąd uznał, że została ona wydana na podstawie raportu, który nie spełnia wymogów ustawowych w zakresie analizy wpływu planowanego przedsięwzięcia w szczególności na podlegającą ochronie populację nietoperzy i batrachofauny (płazy), a w konsekwencji nie zostały rozważone w sposób wyczerpujący warianty przedsięwzięcia i wybór wariantu najkorzystniejszego - wyjaśnia Joanna Kube, sędzia WSA w Warszawie.

REGIOMOTO, OGŁOSZENIA MOTORYZACYJNE, KUPNO, SPRZEDAŻ, PORADY, TESTY
"Niektórzy przesyłają po dwieście zdjęć". Policja o donosach na kierowców
Czterolatek w samochodzie bez fotelika. Takie prawo proponuje rząd
Litr benzyny za 4 zł. Czy takie ceny paliw się utrzymają? (WIDEO)

Według WSA, nie ustalono wszystkich istotnych okoliczności sprawy i decyzję uchylono. Władze Wodzisławia Śląskiego, które w imieniu gmin powiatu wodzisławskiego pełnią rolę lidera projektu, zostały zaskoczone, ale od razu uspokajają.

- W uzasadnieniu wyroku nie ma mowy o całkowitym uchyleniu decyzji środowiskowej. Chodzi o element, który jest związany z wymienionymi żyjątkami, które trzeba zabezpieczyć w szerszym obszarze oddziaływania. Ten element trzeba poprawić - uspokaja Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl.

Jak udało nam się dowiedzieć, sytuacja na tym etapie niewiele zmieniła. Droga jest cały czas projektowana i ten etap ma się zakończyć przed zakończeniem roku. - Zleciliśmy projektantowi drogi wykonanie dodatkowych analiz związanych z tym, co jest wymagane przez organy zatwierdzające decyzje środowiskową. Jedną połowę kosztów pokryje urząd marszałkowski, a drugą gminy, przez które przebiegać będzie droga - dodaje Kieca.

Wszystkim zależy na czasie. Bo wart 4,3 mln zł projekt 23-kilometrowego odcinka drogi musi być gotowy jak najszybciej. DGP znajduje się na liście projektów kluczowych regionalnego programu operacyjnego woj. śląskiego, współfinansowanych ze środków UE. - O kolejności wyboru projektów będzie decydować ich stopień przygotowania do realizacji - przypominają w urzędzie marszałkowskim.

Czy wierzysz, że powstanie Droga Główna Południowa? Komentuj


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Arkadiusz Biernat

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Lolek

Brawo ekolodzy. Po to drogi się najpierw projektuje żeby uwzględnić interes wszystkich czy to ludzi czy zwierząt.

BLOKADA

ZEBY PODALI WSZYSTKIE DOSJE POLSKICH POLITYKÓW
NASZEGO KNESETU
NIECH ŻYJE PREZYDENT OGÓREK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.