Niespodziewany początek rozmowy polsko-polskiej

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Okiem Jerzego Stuhra

Niespodziewany początek rozmowy polsko-polskiej

Okiem Jerzego Stuhra

Przez cały rok opowiadał Pan o życiu, o sztuce, o polityce, która kojarzyła się często z upadkiem, z klęską wartości. U progu nowego roku nie wiemy, co będzie się działo dalej w kraju, na świecie. Pesymiści spodziewają się najgorszego. Optymiści pewnie uznani by byli w swojej skłonności do pozytywnych ocen za naiwniaków. W czym można znaleźć równowagę?

Zapewne musiałbym na to odpowiedzieć, że w… sztuce. Wszyscy, którzy zajmują się twórczością, tak by właśnie odpowiedzieli, bo wtedy równocześnie wyraziliby pewność, że ze swoimi talentami są wciąż społeczeństwu potrzebni.

Ale nie chodzi o każdą sztukę, a raczej o niezwykłą rolę, jaką może pełnić sztuka, jeśli potrafi zawierać w sobie prawdę.

Odwaga przekazania przeżyć prawdziwych, nawet niepopularnych albo społecznie „brzydkich”, które stają się przykładem - jest trudną prawdą. Ale nie dlatego, że jak chce Biblia, „prawda was wyzwoli”, bo to zdanie przechwycone zostało już przez propagandę polityczną i wykorzystywane jest schematycznie w nachalnej próbie oceniania obywateli.

Chodzi o prawdę, która jest ustawiczną świadomością tego, skąd pochodzę, o co mi chodzi i dokąd zmierzam - jak mówił Wajda. Czy jest to w tej chwili możliwe? Oczywiście tak, choć jest równocześnie trudne.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Okiem Jerzego Stuhra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.