Krzysztof Ogiolda

Niemiecki paszport już nie przysługuje "z automatu". Podwójne obywatelstwo tylko na wniosek rodziców

Dziecko otrzyma niemieckie obywatelstwo tylko wtedy, kiedy w przeciągu jednego roku po jego urodzeniu rodzice złożą we właściwym urzędzie stanu cywilnego Fot. piaxabay/zdj. ilustracyjne Dziecko otrzyma niemieckie obywatelstwo tylko wtedy, kiedy w przeciągu jednego roku po jego urodzeniu rodzice złożą we właściwym urzędzie stanu cywilnego w Niemczech lub w przedstawicielstwie zagranicznym wniosek o rejestrację urodzenia.
Krzysztof Ogiolda

Dzieci urodzone w Polsce - których niemieccy rodzice (względnie jedno z rodziców) urodzili się tutaj po 31 grudnia 1999 i w momencie urodzenia się dziecka w Polsce mieszkają - nie uzyskują już niemieckiego obywatelstwa przez urodzenie, jeżeli równocześnie otrzymują przychodząc na świat, obywatelstwo polskie. Niemcy zmienili swoje prawo.

Dziecko otrzyma niemieckie obywatelstwo tylko wtedy, kiedy w przeciągu jednego roku po jego urodzeniu rodzice złożą we właściwym urzędzie stanu cywilnego w Niemczech lub w przedstawicielstwie zagranicznym (np. w Konsulacie Niemiec w Opolu) wniosek o rejestrację urodzenia. Obywatelstwo to będzie wówczas działać z mocą wsteczną, z dniem urodzenia się dziecka.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.