Niedziele bez handlu 2019. Klienci boczą się, a pracownicy łapią oddech
Zdania co do skutków ustawy o ograniczaniu niedzielnego handlu są podzielone, a dyskusja może być nadal gorąca, bo w 2019 roku będą aż trzy niehandlowe takie dni w miesiącu.
- Pierwszą niedzielą z zakazem handlu był 11 marca. W sumie w 2018 roku były 24 takie dni. Przygotowując się do zmian, detaliści próbowali wykorzystać szereg wyłączeń, jakie przewiduje ustawa, by ominąć przepisy. Na liście pomysłów znalazły się np. propozycje, by stać się piekarnią, dworcem kolejowym lub ośrodkiem kultury. Sklepy Żabka działają w niedziele - placówki zrzeszone pod jej logo są placówkami pocztowymi, ponieważ można w sklepie nadać lub odebrać przesyłkę - podają eksperci portalu Dla Handlu. - W odpowiedzi na tę praktykę, w listopadzie posłowie PiS wnieśli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Nowelizacja ma między innymi spowodować, że sklepy nie będą mogły udawać placówek pocztowych.
Niedziele bez handlu naruszają swobodę konsumencką
71 proc. Polaków uważa, że państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają niedziele, a zakaz handlu odbierają jako naruszanie ich swobody konsumenckiej - wynika z badania Maison & Partners dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Klienci boczą się, a pracownicy łapią oddech. Jak wygląda sytuacja przed większym zakazem handlu w niedziele? Czytaj w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień