Nieduży wysiłek dobry dla serca

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Mariola Lorenczewska

Nieduży wysiłek dobry dla serca

Mariola Lorenczewska

Rozmowa z doktorem Grzegorzem Skoniecznym, koordynatorem Oddziału Kardiologii i Intensywnego Nadzoru w szpitalu na Bielanach.

Czy z okazji przypadającego 24 września Światowego Dnia Serca będzie się w Toruniu coś działo?

W tym roku 7 października przy przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu zostanie podstawiony Kardiobus. Każdy chętny będzie mógł się przebadać. Skontrolować ciśnienie tętnicze krwi, tętno, sprawdzić wagę, obliczyć wskaźnik masy ciała BMI. Tegoroczne hasło, to „Naładuj swoje serce ”. Chodzi o to, by naładować się pozytywną energią, tak dobrze wpływającą na serce, poprzez aktywny tryb życia, spadek wagi. Dla zdrowego serca wskazana jest jakakolwiek aktywność fizyczna. Optymalnie warto przeznaczyć na nią 30 minut 3-5 razy w tygodniu. Nie jest to przecież dużo a efekty daje spore. Trzeba przyznać, co widać na naszych ulicach, że coś się w tej kwestii mimo wszystko poprawia. Coraz więcej osób biega, chodzi z kijkami, jeździ na rowerach. Akcja Fundacji Neuca, bo ona jest głównym organizatorem a my się dołączamy, dedykowana jest seniorom, konkretnie poświęcona jest profilaktyce upadków. My uzupełniamy ideę, bo przecież upadki bywają również spowodowane przerwami w pracy serca a my wszczepiamy stymulatory serca. Głównie osobom w podeszłym wieku. Osobiście wykonałem taki zabieg u 105 -latki.

Choroby sercowo- naczyniowe stanowią przyczynę 46 proc. zgonów Polaków a podwyższony cholesterol ma co drugi Polak.

Nadal choroby sercowo-naczyniowe zbierają żniwo dwa razy większe niż onkologiczne. Światowy Dzień Serca ma na celu nie tylko profilaktykę wtórną, przeznaczoną dla osób już chorych, ale i pierwotną, skierowaną do ludzi młodych, nie chorujących jeszcze. Podczas takich akcji zwykle odzew ze strony ludzi starszych jest duży, niestety u młodszych bardzo słaby. A już od dziecka warto a nawet trzeba wpajać zdrowe nawyki i w ten sposób dbać o swoje serce. Jeśli od małego na okrągło ktoś jada fast foody, to potem, być może nawet do końca życia, też tak będzie robił.

Jakie są główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych?

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mariola Lorenczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.