Niedługo pojawią się nowe mandaty. M.in. za brudny samochód oraz niewłaściwy nadzór nad niebezpiecznym zwierzęciem

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Norbert Ziętal

Niedługo pojawią się nowe mandaty. M.in. za brudny samochód oraz niewłaściwy nadzór nad niebezpiecznym zwierzęciem

Norbert Ziętal

Już wkrótce stróże prawa będą mogli nałożyć na nas nowe rodzaje mandatów. M.in. za brudny samochód, nieposprzątaną nieruchomość czy niewłaściwą opiekę nad zwierzęciem. Na razie jest to tylko projekt rozporządzenia, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W projekcie rozporządzenia pojawia się kilka nowych kar.

Chodzi o właścicieli zwierząt, którzy nie zachowują odpowiednich środków ostrożności przy opiece nad nimi. Sprawa może dotyczyć np. nietrzymania psa na smyczy podczas spaceru w miejscu publicznym. Taka osoba będzie mogła być ukarana mandatem w wysokości od 50 do 250 złotych kary.

Sankcja dotyczy każdego zwierzęcia, np. psów, które nie są umieszczone na liście ras niebezpiecznych. Jednak jeżeli zwierzę stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia człowieka, a jego właściciel nie zachowuje odpowiednich zasad bezpieczeństwa, będzie mógł być ukarany mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Jednak to nie wszystko. Należy pamiętać, że w szczególnych przypadkach policja może skierować sprawę do sądu, a tam grzywna może wynieść nawet 5 tys. złotych.

Mandat za brak czystości. Chodzi o koronawirusa

Kolejny zestaw mandatów będzie dotyczył przewoźników odpowiedzialnych za czystość pojazdów. Chodzi o taksówkarzy, właścicieli busów, autobusów itp. Chodzi o czystość sanitarną, związaną z zapobieganiem rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zwalczaniem chorób zakaźnych. Chodzi o staranne czyszczenie miejsc najczęściej dotykanych przez pasażerów. Np. klamek, foteli, podłokietników. Ponadto przewoźnik musi zapewnić pasażerom dostęp do płynów dezynfekujących.

Podobne obowiązki będą egzekwowane również wobec właścicieli nieruchomości. Mandat będzie można otrzymać za brak czystości i porządku na terenie nieruchomości lub "niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy".

W przypadku lekceważenia obowiązków sanitarnych zarówno przez przewoźników, jak i właścicieli nieruchomości mandat będzie mógł wynieść 100 złotych. Oczywiście, nadal będzie można skierować sprawę do sądu, także, gdy ktoś odmówi przyjęcia mandatu. W takiej sytuacja kara grzywny może być o wiele wyższa.

Przygotowany przez MSWiA projekt rozporządzenia "w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń" jest na etapie uzgodnień, czyli na początku procedury. Całość może przejść jednak dość szybko. Rozporządzenie, aby stało się obowiązujące, wymaga podpisu premiera.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.