Nie żyje Tomasz Wójtowicz - legenda siatkówki. Dołączył do swojego mentora trenera Huberta Wagnera, z którym zdobywał największe laury

Czytaj dalej
Fot. wikimedia commons
Jacek Kmiecik

Nie żyje Tomasz Wójtowicz - legenda siatkówki. Dołączył do swojego mentora trenera Huberta Wagnera, z którym zdobywał największe laury

Jacek Kmiecik

Po trzyletnim leczeniu nowotworu trzustki zmarł Tomasz Wójtowicz, jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy, mistrz świata z Meksyku z 1974 roku oraz złoty medalista olimpijski z Montrealu z 1976. Miał 69 lat.

„Dzisiaj odszedł od nas mistrz świata i mistrz olimpijski w siatkówce Tomasz Wójtowicz. Tę smutną wiadomość przekazała nam Jego Rodzina. Od dłuższego czasu walczył z chorobą nowotworową. Polska Liga Siatkówki składa najszczersze kondolencje najbliższym” - napisano na stronie internetowej PlusLigi.

Podstawowy siatkarz drużyny Wagnera

Wójtowicz był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski, prowadzonej przez trenera Huberta Wagnera, która zdobyła mistrzowstwo olimpijskie w Montrealu 1976 i mistrzostwo świata w Meksyku 1974. Z Biało-Czerwonymi zdobył również cztery wicemistrzostwa Europy 1975, 1977, 1979 i 1983.

Został zasłużonym Mistrzem Sportu, odznaczonym m.in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Dwukrotnie był wybrany siatkarzem sezonu 1974/75 i 1982/83 w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Pierwszy Polak w panteonie siatkarskich sław

Wójtowicz był pierwszym Polakiem, który w 2002 roku wprowadzony został do panteonu siatkarskich sław, jakim jest Volleyball Hall of Fame w Holyoke w amerykańskim stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan stworzył nową grę dającą początek dzisiejszej siatkówce. Po Wójtowiczu zaszczytu wprowadzenia do panteonu siatkarskich sław dostąpili trzej inni Polacy - Stanisław Gościniak (2005 rok), Edward Skorek (2006) i Hubert Wagner (2010).

Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. Był honorowym obywatelem tego miasta. Wystąpił w filmie „Zmruż oczy”, gdzie zagrał ochroniarza. Był właścicielem restauracji w Lublinie. Komentował w telewizji Polsat mecze siatkarskie.

W 2021 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jacek Kmiecik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.