Nie wierzysz w budżet obywatelski? Robisz błąd!
Czego potrzeba na Twoim osiedlu? Lepiej zacznij się już nad tym zastanawiać. Zaraz będziesz decydował, jak podzielić 4,5 mln zł. Bo to też Twoje pieniądze
Nie wierzysz w budżet obywatelski? Twoim zdaniem to jakieś bzdury czy inne mydlenie oczu, z czego zwykły człowiek nie ma żadnego pożytku?
To pojedź na ul. Obrońców Pokoju na Górczynie, gdzie nowiutki parking jest pełen aut. A powstał dzięki pomysłowi jednego z mieszkańców. Tak samo jak plac zabaw przy ul. Łużyckiej w centrum, jak ścieżka edukacyjna przy ul. Dobrej na
Wieprzycach czy bieżnia koło podstawówki na ul. Kotsisa na osiedlu Staszica. Bo budżet obywatelski naprawdę zmienia dzielnice.
A w tym roku ma być on największy w dziejach: wyniesie 4,5 mln zł (w ramce szczegóły dotyczące kwot i dat). No i najważniejsze: spotkania dotyczące dzielenia milionów ruszają już w lutym!
Pomysły na start
Anna Zaleska z biura konsultacji społecznych i rewitalizacji informuje, że pierwsze spotkanie będzie dla mieszkańców Zawarcia. Ich narada jest zaplanowana na 13 lutego w Miejskim Centrum Kultury Zawarcie przy ul. Wawrzyniaka 66a. Zakanale porozmawia o pomysłach 16 lutego w SP 4; Centrum – 21 lutego w urzędzie miasta przy ul. Sikorskiego; Piaski – 23 lutego w SP 21, a Manhattan – 28 lutego w SP 20.
Kolejne dzielnice będą mieć narady w marcu. Uwaga: w tym roku dzielenie budżetu obywatelskiego będzie miało nieco inne zasady. Najważniejsza: Gorzów podzielono na 10 rejonów (było 8). I tyle też, czyli o dwie więcej, będzie inwestycji. Równie ważna rzecz: jeśli mieszkańcy danej dzielnicy dogadają się na swoim spotkaniu, nie będą musieli głosować!
Dlatego każdy, kto chce mieć wpływ na to, jak się zmieni jego okolica, musi iść na dzielnicową nasiadówkę! Bo jeśli zignoruje ten etap, to może się okazać, że jego pomysł przepadł, ponieważ sąsiedzi już wybrali inny i nie będzie żadnego głosowania. Jeśli więc teraz wiemy, że nie damy rady uczestniczyć w spotkaniu, trzeba skontaktować się z urzędnikami (tel. 95 735 55 91 lub mejl: budzetobywatelski@um.go-rzow.pl), by przedstawili nasz pomysł podczas osiedlowego zebrania.
Można na formularzu
Oczywiście propozycję do budżetu 2018 będzie można zgłosić także na tradycyjnym formularzu. Na to czas będzie do 24 marca. Pamiętajcie, że ta forma wymaga dołączenia 20 podpisów poparcia innych osób. Przypomnijmy: pomysły, które wygrały w 2016 roku, zostały wpisane do budżetu na bieżący rok. Będą realizowane już niedługo. W parku Kopernika powstanie np. skatepark, park przy Dobrej doczeka się rewitalizacji, a ul. Roweckiego, Siewna i Kmicica będą mieć porządną nawierzchnię.
Terminarz spotkań
– Zawarcie, 13 lutego, Miejskie Centrum Kultury Zawarcie,
ul. Wawrzyniaka 66a,
– Zakanale, 16 lutego, SP nr 4,
ul. Kobylogórska 110,
– Centrum, 21 lutego, sala sesyjna, urząd miasta, ul. Sikorskiego 3-4,
– Piaski, 23 lutego, ZS nr 21,
ul. Taczaka 1,
– Manhattan, 28 lutego, ZS
nr 20, ul. Szarych Szeregów 7,
– Wieprzyce, 2 marca, SP nr 12, ul. Dobra 16,
– Staszica, 7 marca, Klub u Szefa, ul. Chełmońskiego 8,
– Górczyn, 9 marca, SM Górczyn (dawna Americana), ul. Czereśniowa 6,
– os. Słoneczne, 14 marca, Centrum Charytatywne im. Jana
Pawła II, ul. Słoneczna 63,
- Dolinki, 16 marca, Gimnazjum
nr 9, ul. Zamenhofa 2a.
Wszystkie spotkania zaczynają się o godzinie 17.