Eksperci ZUS dyżurują w sześciu miastach regionu. Nauczyciele mogą uzyskać bezpłatną poradę w zakresie uprawnień emerytalnych.
Kiedy nauczyciel może przejść na wcześniejszą emeryturę, a kiedy na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne? Czy obniżony wiek emerytalny obejmie również pedagogów? Te pytania można już dziś zadać ekspertom ZUS. - Na dzień otwarty dla nauczycieli w zakresie uprawnień emerytalnych zapraszamy do naszych jednostek terenowych w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi i Żninie - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, dziś od godz. 13 do 18 w wymienionych jednostkach pracownicy na salach obsługi klienta udzielą indywidualnych informacji dotyczących uprawnień emerytalnych przysługujących nauczycielom obecnie oraz po zmianie ustawy emerytalnej, która wejdzie w życie już 1 października 2017 roku.
Wielu nauczycieli zastanawia się, czy przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską, czy na powszechną. Która będzie wyższa? Czy w ZUS ją wyliczą?
Podczas dyżuru w „Pomorskiej” ekspertki ZUS tłumaczyły, że nie można jednoznacznie stwierdzić, które świadczenie ustalone zostałoby w wyższej wysokości. Inne są zasady ustalania wysokości tych świadczeń. Wcześniejsza emerytura nauczycielska obliczana jest zgodnie z dotychczasowymi (niezreformowanymi) zasadami. Wysokość jej ustalana jest z uwzględnieniem stażu pracy oraz podstawy wymiaru emerytury, obliczonej w oparciu o uzyskiwane roczne wynagrodzenia.
Z kolei wysokość emerytury powszechnej obliczana jest w oparciu o kapitał początkowy i składki zapisane na indywidualnym koncie w ZUS. Przybliżoną wysokość świadczenia można sobie wyliczyć za pomocą kalkulatorów zamieszczonych na stronie internetowej ZUS, w oparciu o indywidualne dane o wysokości naliczonego kapitału początkowego oraz opłacanych składek.
Od lipca br. można będzie skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego w ZUS. W naszym regionie będzie 25 doradców.