Nasze Dobre Podkarpackie 2019. Hospicjum Perinatalne - specjalistyczne konsultacje z lekarzem, opieka psychologiczna i duchowa
Hospicjum perinatalne to zespół specjalistów Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, którzy wspierają rodziców, oczekujących narodzin poważnie chorego dziecka. Zapewnia ciągłą, kompleksową pomoc od momentu diagnozy, przez całą ciąże, aż do porodu oraz opiekę nad urodzonym chorym dzieckiem.
Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci jest specjalistyczną organizacją, działającą na terenie województwa podkarpackiego. Została powołana w 2006 r., aby objąć opieką domową dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami.
Fundacja stale poprawia zakres opieki nad chorymi dziećmi i obecnie prowadzi działalność w kilku obszarach. Główną formą opieki jest Domowa Opieka Hospicyjna. Dodatkowo uruchomione zostało Hospicjum Perinatalne, aby pomóc tym rodzinom, które dowiadują się, że dziecko na które czekają jest nieuleczalnie lub bardzo ciężko chore.
Opieka perinatalna to całościowy, wieloaspektowy rodzaj opieki nad rodzicami, którzy oczekują na narodziny ciężko chorego dziecka.
Trudno sobie wyobrazić, co przeżywają rodzice, kiedy dowiadując się, że ich nienarodzone dziecko jest ciężko chore i nie ma szans na wyzdrowienie. Dla Rodziców, którzy niedawno cieszyli się i spodziewali przyjścia na świat upragnionego dziecka dociera, że prawdopodobnie ono nie przeżyje.
Jest to wielki dramat dla rodziców i całej najbliższej rodziny. W tym momencie na usta ciśnie się wiele trudnych pytań, na które bardzo trudno znaleźć odpowiedź. Jak przetrwać ten trudny czas, jak przeorganizować sobie życie w tej nieoczekiwanej trudnej sytuacji, jak o tym rozmawiać z innymi.
Hospicjum Perinatalne zostało zgłoszone do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie 2019
Rodzice niejednokrotnie są zagubieni w tej sytuacji, niewiedzą co mogą jeszcze zrobić, do kogo się zgłosić o pomoc. W tym właśnie momencie jest bardzo ważne wsparcie zespołu hospicjum perinatalnego, a w szczególności doświadczonego psychologa i innych specjalistów którzy w zależności od potrzeb są do dyspozycji rodziców. Wsparcie jest istotne również po to, aby przyszli rodzice towarzyszyli swojemu dziecku w okresie ciąży, aby je otaczali czułością i troską, a kiedy przyjdzie czas mogli pożegnać się z nim i przeżyć żałobę. Na każdym z tych etapów rodzice mają zapewnione wsparcie.
Opieka Hospicjum Perinatalnego refundowana jest przez NFZ (wymagane skierowanie lekarza). Każde spotkanie, konsultacja umawiane są indywidualnie i dostosowane pod względem charakteru do potrzeb rodziców i stanu zdrowia nienarodzonego dziecka.
Jeśli stan zdrowia dziecka po urodzeniu stanowi podstawę do opieki hospicyjnej może ono być objęte pomocą Hospicjum Stacjonarnego lub Hospicjum Domowego.