Na kłopoty, porady prawne. Kto z nich korzysta?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(mo)

Na kłopoty, porady prawne. Kto z nich korzysta?

(mo)

- Z jakimi problemami przychodzą torunianie? Jak to w życiu, z najrozmaitszymi - opowiada Aleksandra Kontowicz, radca prawny.

4 stycznia ruszyły w Toruniu punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Przypomnijmy, że znajdują się one przy Wałach gen. Sikorskiego 10 (Urząd Miasta), Grudziądzkiej 126b (też urząd), w Domu Muz przy Poznańskiej 52 oraz w PIUM-ie przy Dziewulskiego 38.

Największe oblężenie przezywa punkt w centrum miasta. Luźniej jest w innych dzielnicach.

- Z jakimi problemami przychodzą torunianie? O, jak to w życiu, z najrozmaitszymi. Pewien 67-letni rencista rozwodzi się właśnie i dzieli majątek. Żona zabrała mu... wózek inwalidzki. Pyta: „Co robić?” I, oczywiście, służymy radą - relacjonuje radca prawny Aleksandra Kontowicz, służąca poradą w punkcie przy ul. Dziewulskiego.

Przychodzi córka, której ojciec sprzedał mieszkanie i przed realizacją obietnicy kupna innego uciekł za granicą. Także pyta o wyjście z sytuacji.

Innego dnia w punkcie porad robi się ciasno i gwarno. Pomocy szuka eksmitowana matka z kilkorgiem małych dzieci. Czy ma szansę na przyznanie lokalu socjalnego? Jak to załatwić? - pyta.

- Nie brakuje sytuacji smutnych, bo pomocy szukają u nas często osoby znajdujące się w naprawdę trudnym położeniu życiowym. Szczęśliwie, jak na razie, obywa się bez łez - mówi Aleksandra Kontowicz. - Przyznam szczerze, że po poradę zgłaszają się też osoby nieuprawnione, to znaczy takie, których ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej nie wymienia. Czy ktoś jednak miałby serce odesłać takiego człowiek z kwitkiem? Nie robimy tego, choć nie wykluczam, że problemy mogą się pojawić, gdy będą kolejki...

Radcy, adwokaci i prawnicy z trzech organizacji pozarządowych czekają na torunian w każdy dzień roboczy. Godziny ich pracy można sprawdzić chociażby na internetowej stronie Urzędu Miasta Torunia.

Uwaga! Od tego roku z bezpłatnej pomocy prawnej mogą korzystać: osoby uprawnione do korzystania z pomocy społecznej; młodzież do 26. roku życia; seniorzy po ukończeniu 65. roku życia, kombatanci i weterani; osoby, które korzystają z Karty Dużej Rodziny; każdy zagrożony lub poszkodowany (katastrofą naturalną, awarią techniczną, klęską żywiołową).

(mo)

(mo)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.