Zielonogórskie muzea połączyły siły i w sobotę, 21 maja, pokażą nam skarby, zaproszą na koncerty i spektakle. A darmowy autobus MZK zawiezie nas do Drzonowa.
Impreza „Noc w muzeum” w tym roku będzie wyjątkowa. Muzeum Ziemi Lubuskiej, Wojskowe w Drzonowie i Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy wspólnie zapraszają na wydarzenie.
I tak np. w Zielonej Górze przeniesiemy się do starożytnej Grecji. Dyrektor MZLLeszek Kania tłumaczy, że w regionie mieszka wiele osób greckiego pochodzenia. Warto sięgnąć też do źródeł... Dr Anitta Maksymowicz zdradza szczegóły imprezy. Już od 17.00 MZL zaprasza na happening w wykonaniu Teatru Terminus a Quo ph. „Nie udawaj Greka”, pół godziny później rozpoczną się warsztaty plastyczne (będziemy pisali na wazach jak Grecy), które poprowadzi Krystyna Betiuk. W tym samy czasie rozpocznie się recital piosenki greckiej w wykonaniu Yannisa Bourasa. O 18.00 każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o Grecji, a także posłuchać wykładu prof. Iliasa Wrazasa. O 18.30 zaplanowano pokaz tańców greckich, a pół godziny później - fryzur spod Olimpu (Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego). O znanych Grekach opowie dr Sylwester Woźniak (19.00), a o Grekach na Ziemi Lubuskiej - dr Mieczysław Wojecki (19.30). Natomiast Jarosław Wnorowski zaprezentuje pokaz slajdów podróżniczych z Krety (20.00). Grecja od kuchni - to tytuł wykładu i pokazu dra Arkadiusza Cincio, Tomasza Kowalskiego i Artura Szcześniaka. Na zakończenie o 22.30 - koncert zespołu Kolos - Jorgos i Antonis Skolias.
W Drzonowie zobaczymy Leoparda, w Świdnicy - skarby, a w MZL - Grecję
Dzięki darmowemu autobusowi MZK będziemy mogli pojechać także do Drzonowa. Odjazd z przystanku przy dworcu PKP o 17.30, 18.45 i 20.15, powrót: 19.30, 21.00, 22.15.
- Przygotowaliśmy dwie nowe wystawy. Pierwsza -„Ciężarówki Wermachtu z zielonogórskiej fabryki Beuchelta” ze zbiorów Archiwum Państwowego, a druga - „Poczta polowa Wermachtu” - wystawa kart pocztowych ze zbiorów Matthiasa Ziefera, który nieodpłatnie nam je udostępnił - mówi dyrektor LMW Piotr Dziedzic. - Ale zaczniemy od koncertu Orkiestry Wojskowej z Żagania. Będzie pokaz współczesnego wyposażenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (prezentacja najnowszego czołgu polskiej armii: Leopard 2A5), inscenizacja batalistyczna z II wojny światowej, prezentacja pojazdów wojskowych z prywatnych kolekcji, przygotowanych przez grupę operacyjną „maxxim”, pojedynki rycerskie, pokazy dawnego tańca, prezentacje jednostek strzeleckich, koncert piosenki żołnierskiej w wykonaniu zespołu „Siedemnastka” z Wędrzyna. Nie zabraknie iluminacji plenerowej i... wojskowej kuchni.
A w Świdnicy? - Od 17.00 do 22.00 pokażemy sześć skarbów. Pięć z nich nie zostało zakonserwowanych, to będzie pierwszy kilkugodzinny pokaz - mówi Julia Orlicka-Jasnoch. - Pierwszy to skarb brązowy kultury uinietyckiej z Marcinowic. Trzy następne są związane z kulturą łużycką. Szczególnie ciekawy jest skarb z Nowego Kramska, bo należący do osoby, zajmującej się metalurgią . W naszych zbiorach jest połowa brązowych form odlewniczych, które są w Polsce. Skarb z Kumiałtowic to przedmioty związanych z metalurgią i przepiękne ozdoby brązowe. Skarb z Nowych Czapli zawiera ogłowie końskie z 1.300 p.n.e. No i skarb z ,,lasu”. Znalezione zostały 6 tys. monet w dwóch naczyniach. Skarb datowany na góra XV wiek.