Dawid Skrzypiec, organizator Młodzieżowego Forum Powiatu Słupskiego i Miasta Słupsk, opowiada, co udało się już zrobić.
Powstało z inicjatywy Dawida Skrzypca, posła na XXI Sejm Dzieci i Młodzieży. Samorzą - do wcy z ponadgimnazjalnych szkół spotkali się 29 kwietnia podczas I Zjazdu Samorządów Uczniowskich w Starostwie Powiatowym w Słupsku, aby debatować nad sensem Forum. Podczas tego typu spotkania padło wiele deklaracji, a wielu młodych ludzi wyraziło chęć zmiany, konkretnego aktywizowania młodych ludzi.
Co udało się wam już zrobić?
Wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zorganizowaliśmy w Zespole Szkół Agrotechnicznych bicie rekordu w prowadzeniu resuscytacji przez jak największą liczbę osób. W naszym rekordzie uczestniczyło łącznie 76 uczniów z ZSA, I LO, Technikum TEB Edukacja, IV LO.
Macie także na swoim koncie działania na rzecz seniorów?
Tak. 27 października członkowie Forum (Monika Bartyzel (ZSA) , Weronika Wabia (IV LO), Ania Janakowska (I LO), Dawid Skrzypiec (TEB) wraz z Technikum TEB Edukacja w Słupsku zorganizowali Dzień Seniora, który odbył się w Domu Opieki „Leśna Oaza”.
Na czym on polegał?
Fryzjerzy z TEB zrobili paniom i panom przepiękne fryzury! Podczas spotkania padło wiele obietnic dla osób starszych będących pod naszą opieką - Forum zorganizuje wystawę prac malarskich starszej pani, będziemy odwiedzać starsze osoby jak najczęściej, a na prośbę pana Grzesia nauczymy robienia zdjęć.
Na swoim koncie macie również ankiety wśród młodzieży.
Przeprowadziliśmy ankietę wśród młodzieży na temat rady szkoły, głosu młodzieży w szkole, pracy samorządu uczniowskiego. Jego wyniki zostaną zaprezentowane podczas spotkania z dyrektorami szkół 8 grudnia w słupskim ratuszu.
Działacie także poza granicami miasta?
Tak. Wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju „Inspiracje” uczestniczyliśmy w ankietowaniu mieszkańców Starogardu Gdańskiego na temat zaufania społecznego, a Monika Bartyzel z Forum pomagała w organizacji spotkania sąsiedzkiego w Starogardzie Gdańskim.
Co planujecie w najbliższym czasie?
1 grudnia spotkamy się z Krystyną Danielecką-Wojewódzką, wiceprezydent Słupska i porozmawiamy na temat rad szkół oraz problemów, które dostrzegliśmy w szkołach. Natomiast 8 grudnia spotkamy się z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych. Planujemy także przeprowadzenie happeningu „Zamiast buszka, weź jabłuszka!” mającego na celu promowanie zdrowego trybu życia oraz happening „Dzień uśmiechu”.
Zamierzacie także zająć się problematyką związaną z aktywizacją zawodową?
Od stycznia planujemy uruchomić serwis „Praca +”, aby każdy młody człowiek mógł znaleźć w jednym miejscu oferty pracy skierowane docelowo do niego. Przygotowujemy się także do organizacji targów zainteresowań. Zorganizujemy też akcję „Sieć przedsiębiorstwa - Biznes dobrze zaprojektowany” - tak aby młodzi ludzie nauczyli się czegoś, czego nie są uczeni w szkołach! Podczas akcji odbędą się przykładowe projekty biznesu, warsztaty i spotkania z największymi przedsiębiorcami w regionie.
We wrześniu planowaliście belgijkę, czyli taniec wykonywany na ul. Wojska Polskiego w Słupsku. Dlaczego belgijka została przesunięta?
Belgijkę musieliśmy przesunąć, ponieważ nie udało nam się pozyskać wystarczającej liczby sponsorów. Niestety, organizacja takiego wydarzenia jest bardzo kosztowna i potrzeba na nią minimum 5 tys. złotych, a dla nas jako grupy nieformalnej bez budżetu jest to ogromna kwota. Dlatego prosimy o chwilę cierpliwości, ale belgijka będzie.
Ogłosiliście konkurs na logo.
Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w konkursie na logo Forum. Do wygrania jest voucher o wartości 150 zł do Doliny Charlotty. Prace należy wysłać do 20 grudnia. Regulamin znajduje się na stronie naszego Forum w zakładce projekty.