Młodzi skaczą po fach

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Młodzi skaczą po fach

Leszek Kalinowski

Uczniowie nie chcą być murarzami, ale technikami drogownictwa bardzo chętnie. W ogólniakach hitem okazują się klasy medyczne.

Cukiernicy, cieśle, kucharze, monterzy, murarze, spawacze, stolarze, ślusarze, tynkarze... to tylko niektóre zawody deficytowe w Zielonej Górze. Małgorzata Kordoń, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy, prezentuje Barometr zawodów 2016. Można z niego wyczytać, jakie zawody są poszukiwane w danym powiecie, a jakich jest w nadmiarze, w przypadku których występuje równowaga.

Tymczasem śledząc nabór do szkół ponadgimnazjalnych można odnieść wrażenie, że młodzież nie bardzo chce wypełnić luki. Gimnazjaliści z klas trzecich mogą tylko do jutra składać wnioski do szkół. Tymczasem do wczoraj ani jedna osoba nie zgłosiła się do klasy monter mechanik czy mechanik motocyklowy w Elektroniku.

W Zespole Szkół Technicznych do szkoły zawodowej nie wpłynęło żadne podanie (klasy: mechanik monter maszyn i urządzeń, mechanik automatyki przemysłowej, operator obróbki skrawaniem, elektryk). W Zespole Szkół Zawodowych PBO nie ma chętnych na montera konstrukcji budowlanych. Tylko jedna osoba chce zostać murarzem-tynkarzem.

Do klasy Id (medycznej) w I LO wpłynęły 74 wnioski, a miejsc jest tylko 28

Większe zainteresowanie, co podkreśla od kilku lat, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Małgorzata Ragiel, jest technikami. Do budowlanego zgłosiły się 64 osoby, a miejsc jest tylko 26. Więcej kandydatów niż miejsc jest także w technikach: geodezji, architektury krajobrazu, organizacji reklamy. W Zespole Szkół Ekonomicznych największą popularnością cieszy się technik logistyk (64 kandydatów na 52 miejsca) i technik ekonomista (51 osób na 52 miejsca). W Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych - technik informatyk (73 na 84 miejsca), w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego - technik usług fryzjerskich (22 na 26 miejsc).

Jeśli zaś chodzi o ogólniaki, to w I LO najwięcej kandydatów złożyło podania do klasy medyczno-przyrodniczej (74 na 28 miejsc), pitagorejskiej (44/28), prawniczo-dziennikarskiej (40/28), w II LO - klasa akademicka (36/28), w III LO - medyczna (44/28), humanistyczno-prawna (65/56), w V LO - biomedyczna (65/28), humanistyczna (50/28), w VII LO_w klasach jest więcej miejsc niż kandydatów. W IV LO przygotowano 145 miejsc w klasach akademickich, a podań wpłynęło - 175.
Zdaniem dyrektora Sławomira Baranowskiego, młodzież dziś ma bardziej sprecyzowane plany niż przed laty. Wybory nie są przypadkowe.

- Im szybciej zdobędzie się teraz zawód, tym lepiej - uważa Maja Roszek z „szóstki” , która wybiera się do technikum usług turystycznych. A potem myśli o studiach. Patrycja Nowak chce zostać tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego. Zdecydowała się na II LO. Kasia Randla i Patryk Kibała złożyli podania do technikum geodezyjnego. Bo jak mówią, liczy się fach! Wiktoria Koziej zdecydowała się na technikum organizacji reklamy. Wierzy, że w przyszłości nie będzie miała problemu ze znalezieniem pracy. Michał Damecki wybrał ogólniak. Potem pójdzie na studia. Jakie? To będzie w dużej mierze zależało od sytuacji na rynku pracy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.