Młodzi katolicy rzadziej pojawiają się w kościele

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Grażyna Starzak

Młodzi katolicy rzadziej pojawiają się w kościele

Grażyna Starzak

Kościół. Polska z odsetkiem 30 proc. systematycznie praktykujących jest wciąż na czwartym miejscu w Unii Europejskiej.

Więcej niż w Polsce wiernych chodzących systematycznie do kościoła ma tylko Portugalia (36 proc.), Chorwacja (42 proc.) i Rumunia (50 proc.). Jednakże ten wynik „robią” wyłącznie starsi. Jeśli chodzi o polską młodzież jesteśmy nieco poniżej średniej UE, na poziomie Holandii czy Norwegii.

Ks. prof. Janusz Mariański w oparciu o wyniki badań młodzieży prowadzonych od 1988r. przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zauważa, że „osłabienie religijności” wśród młodych przejawia się zarówno w zaniechaniu praktyk religijnych, w coraz mniejszej wiedzy dotyczącej wiary a także w osłabieniu więzi z Kościołem.

W jego opinii, chociaż młodzież polska „nie jest znacząco oderwana od tradycyjnych wzorców i modeli życia religijnego”, to jednak coraz częściej dokonuje emigracji z Kościoła. - Oznacza to, że kończy się okres odroczonej czy odłożonej sekularyzacji - zauważa ks. prof. Mariański.

W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, jak objawia się spadek poziomu religijności młodych Polaków i czego oczekują oni od Kościoła?

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.