Mieszkanie plus. Naciski sprawią, że program ruszy też w Lublinie?
- Nie przekonują mnie tłumaczenia, że miasto nie ma odpowiednich gruntów - mówi radna PiS.
Biała Podlaska i Świdnik. To na razie dwa największe miasta regionu, które podpisały listy intencyjne w sprawie rządowego programu Mieszkanie Plus. Zakłada on powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością ich wykupu przez lokatorów.
Świdnik liczy na wybudowanie u siebie około 300 mieszkań z czynszem sięgającym maksymalnie 20 zł za metr kw. Lublin w tym ogólnopolskim programie nie ma zamiaru brać udziału. Ratusz uznał, że nie ma działek, na których można by wybudować rządowe czynszówki.
PiS chce dyskusji
To nie przekonuje niektórych radnych. Zbigniew Ławniczak (PiS) chce, żeby o Mieszkaniu Plus odbyła się dyskusja na najbliższej sesji Rady Miasta. - To prośba do prezydenta, żeby udzielił informacji na ten temat, bo oficjalnie, jako radni, nic o tym nie wiemy - mówi radny i dodaje, że chciałby, aby Lublin włączył się do programu.
Ławniczak: Przecież byłby to zarobek dla deweloperów, bo oni stawiają bloki
- Wiem, że miasto stawia na mieszkania TBS, ale ten program ma inne zasady. Miasto przeznacza grunty, a rząd zapewnia środki na inwestycję. Szkoda byłoby z tego nie skorzystać. Przecież byłby to zarobek też dla deweloperów, bo oni zajmują się budową bloków - wylicza Ławniczak.
I zmiany planów
Jeszcze dalej w sprawie Mieszkania Plus idzie radna PiS, Helena Pietraszkiewicz. - Nie przekonują mnie tłumaczenia, że miasto nie ma odpowiednich gruntów i koniec. Że nic nie da się zrobić - mówi. - Rolą samorządu jest pomaganie ludziom i musi w tej sprawie znaleźć rozwiązanie. Być może trzeba zmienić plany zagospodarowania przestrzennego tak, żeby „powstały” odpowiednie działki - proponuje.
Ratusz nieugięty
Jak na razie nic nie wskazuje, żeby urząd miasta zmienił zdanie.
- Miasto Lublin nie ma możliwości zgłoszenia nieruchomości do rządowego programu, ponieważ nie jest w posiadaniu terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, które miałyby uregulowany stan prawny - wyjaśnia Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza i dodaje, że cały czas trwają prace, żeby ten stan rzeczy zmienić.
Jednak jeśli miastu uda się wyjaśnić sprawę własności gruntów, to i tak nie będą one przeznaczone pod rządowe czynszówki. - W pierwszej kolejności zostaną one przekazane pod budownictwo komunalne, dla Zarządu Nieruchomości Komunalnych i TBS, ponieważ budowa mieszkań komunalnych należy do zadań własnych miasta, określonych przepisami prawa - mówi Bobowska.
Ratusz jednak nie przekreśla pomysłu Pietraszkiewicz ze zmianą planów zagospodarowania, ale zaznacza: - Są zmieniane na bieżąco w ramach obowiązujących przepisów prawnych - informuje urzędniczka.
Muszyński w górę
Za realizację Mieszkania Plus odpowiada państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. W lipcu doradcą zarządu BGKN został Grzegorz Muszyński. To wojewódzki radny PiS i były prezes Portu Lotniczego Lublin.
Muszyński właśnie awansował. W ostatni piątek rada nadzorcza BGK Nieruchomości powołała radnego na stanowisko wiceprezesa spółki.