„Mieszkanie+”, czyli program w budowie
Wciąż owiany tajemnicą rządowy program „Mieszkanie+” ma być elementem kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin.
Premier Beata Szydło znów zapowiedziała uruchomienie rządowego programu „Mieszkanie+”. Informując w niedzielę w Grodzisku Mazowieckim, że w najbliższym czasie jej rząd przedstawi kolejne elementy kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin, zapowiedziała, iż jednym z jego elementów będzie program „Mieszkanie+”. – Chcemy, żeby każda rodzina mogła mieć własne mieszkanie, żeby mogła w tym mieszkaniu myśleć o bezpiecznym i spokojnym wychowaniu swoich dzieci – podkreślała szefowa rządu.
Niestety, na czym program ma polegać, wiadomo jeszcze mniej niż o podatku od sieci handlowych; zapowiadanym od dawna, ale od lutego jedyne konkrety podawane do publicznej wiadomości to kolejne niedotrzymywane przez Ministerstwo Finansów terminy. Premier Beata Szydło także wcześniej deklarowała ogłoszenie programu mieszkaniowego najpóźniej w kwietniu.
Dziennikarze Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) od kilku miesięcy próbują dotrzeć do szczegółów programu. W Ministerstwie Budownictwa i Infrastruktury (MIB), w którym projekt powstaje, otrzymują jedynie informacje o kolejnych terminach upublicznienia założeń; ostatnio obiecano to „po długim weekendzie majowym”.
W poniedziałek minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk w wywiadzie udzielonym portalowi gospodarczemu Wnp.pl w związku z Europejskim Kongresem Gospodarczym, pytany o harmonogram, odpowiedział: – Niebawem z panią premier przedstawimy ten projekt. Ponadto poinformował jedynie, że filarem programu mają być mieszkania czynszowe. – Dążymy do tego, by pobudzić rynek mieszkań na wynajem, ponieważ udział tej formy w komercyjnym rynku mieszkaniowym nie przekracza w Polsce 4 proc. Dla porównania: w Niemczech jest to ok. 40 proc., a w Szwajcarii – 50 proc.! – powiedział minister.
Wiadomo ponadto, że rząd będzie chciał stworzyć odpowiednie ramy prawne, by do budowy takich mieszkań zachęcić zarówno spółdzielnie mieszkaniowe i gminy, jak i prywatnych inwestorów. Mają temu służyć zmiany w prawie, w tym w prawie cywilnym, ułatwiające właścicielom egzekwowanie zaległych czynszów. Zachętą ze strony państwa zaś ma być udostępnienie pod takie budownictwo gruntów znajdujących się obecnie we władaniu państwa.
– Zamierzamy praktycznie stworzyć rynek budownictwa mieszkań na wynajem – z dojściem do własności. Mieszkań niekoniecznie o bardzo wysokim standardzie, ale zarazem wygodnych i zgodnych ze współczesnymi standardami – powiedział minister Adamczyk w cytowanym już wywiadzie.