Mieszkańcy Rafałówki protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
szach

Mieszkańcy Rafałówki protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej

szach

Nie zgadzają się, by w Rafałówce powstała farma z paneli słonecznych. Boją się, że po jej wybudowaniu ich gospodarstwa stracą na wartości, a okolica z rolniczej zamieni się w przemysłową.

Potwierdzam, że wpłynął wniosek od inwestora o zamiarach budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 2 MW z niezbędną infrastrukturą techniczną – mówi wiceburmistrz Zabłudowa Wiesław Dąbrowski. – Obecnie prowadzimy postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

Farmę na granicy miejscowości Rafałówka i Dobrzyniówka chce postawić warszawska firma – krajowy potentat w branży fotowoltaicznej. Ma zajmować powierzchnię 14 hektarów i funkcjonować przez prawie 30 lat. Firma dzierżawi ziemię od osoby, która nie mieszka w Rafałówce. To typowo rolnicza miejscowość. Co prawda niedaleko jest – produkujący maszyny rolnicze i komunalne – SaMASZ, który kilka lat temu przeprowadził się z Białegostoku, ale znajduje się bliżej Kucharówki.

Większość mieszkańców Rafałówki nie wiedziała, że na terenie ich wsi ma powstać taka inwestycja.

– Proszę zobaczyć, tu za drogą sąsiad uprawia kukurydzę i żyto. Już zapowiedział, że jak powstanie instalacja z paneli, to przestanie uprawiać ziemię – mówi Monika Czołpik- Kiełbasa, sołtyska Rafałówki.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
szach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.