Marek Woźniak: Konieczna jest gruntowna reforma budżetu Unii Europejskiej
Większa rola władz lokalnych w polityce unijnej, dalsze wspieranie rozwoju poszczególnych regionów UE, konieczność zwiększenia składek członkowskich państw unijnych i gruntowna reforma budżetu UE - to główne wnioski, jakie marszałek Marek Woźniak przedstawił na temat przyszłości finansów UE podczas czwartkowej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Parlamencie Europejskim.
W Brukseli zakończyła się pierwsza tegoroczna sesja plenarna Europejskiego Komitetów Regionów (EKR), który skupia przedstawicieli władz regionalnych poszczególnych państw członkowskich UE. Chociaż EKR nie jest organem ustawodawczym, zarówno Parlament Europejski, jak i Komisja Europejska, podczas swoich prac, powinny brać pod uwagę opinie, które są przez niego przyjmowane. W czwartek EKR przyjął opinię Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE dotyczącą przyszłości unijnych finansów, którą przedstawił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Jaka Unia po 2020 roku?
Przypomnijmy, że w Brukseli trwają już wstępne rozmowy dotyczące kolejnego budżetu UE na lata 2021-2027. Na razie jednak nie padają żadne konkretne kwoty, a jedynie rozpatrywane są różne scenariusze.
- Budżet UE stoi w obliczu licznych wyzwań długoterminowych, a obecny poziom jego finansowania jest niewystarczający. Potrzebna jest zmiana wieloletnich ram finansowych. Przyszła wizja budżetu musi sprostać nowym ambicjom UE - czytamy w opinii, którą przyjął EKR.
W dalszej części artykułu przeczytasz:
- Jak budżet UE ma się do Wielkopolski?
- Na czym ma skupiać się nowy budżet?
- Jak na finanse wpłynie odejście Wielkiej Brytanii?
- Komentarz redaktora.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień