Krzysztof Ogiolda

Marcina Lutra na Śląsku nie było, reformacja przyszła

Najbardziej znaną podobiznę Marcina Lutra namalował Lucas Cranach Starszy w 1535 roku. Fot. Wikipedia Najbardziej znaną podobiznę Marcina Lutra namalował Lucas Cranach Starszy w 1535 roku.
Krzysztof Ogiolda

Nie wszędzie przebiegała tak samo. W księstwie legnicko-brzeskim przybrała chyba formę najostrzejszą w Niemczech. W Opolu wprowadzano ją spokojnie, ewolucyjnie. Wszystko zależało od woli władcy.

We Wrocławiu żarliwym obrońcą wiary ewangelickiej i pierwszym jej głosicielem – w kościele św. Marii Magdaleny - był ks. Jan Hess. Urodzony w Norymberdze, studiował m.in. w Wittenberdze (gdzie Marcin Luter ogłosił 95 tez). Był gorliwym ewangelikiem i – co charakterystyczne dla ducha reformacji – społecznikiem. W 1526 roku założył Szpital Zbawiciela.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.