„Małpki” rozpijają naród. Małe butelki na celowniku rządu
Rząd zaplanował podniesienie akcyzy na alkohol od przyszłego roku. To rozwiązanie, które z jednej strony zwiększa wpływ do budżetu, z drugiej ma działać prozdrowotnie - wyższa akcyza i wyższe ceny to mniejsza konsumpcja. Może to nie być ostatni krok do zniechęcenia narodu do picia alkoholu. Na celowniku są popularne „małpki“.
Polacy z roku na rok piją coraz więcej alkoholu. Wpływ na to mają niskie ceny i nieograniczona dostępność.
Z danych Regionalnej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że na Podkarpaciu w 2018 roku było ponad 6 tysięcy punktów, w których sprzedawano alkohol. W niektórych całodobowo.
Po piwo, wino i wódkę sięgają coraz częściej młodzi ludzie, którzy nie myślą o konsekwencjach zdrowotnych i ryzyku uzależnień.
- Z przeprowadzonego w roku szkolnym 2018/2019 przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie badania 30,3 procent młodzieży z III klasy gimnazjum oraz II klasy szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia twierdzi, że większość ich przyjaciół pije alkohol. Natomiast na pytanie: „Ilu twoich przyjaciół upija się co najmniej raz w tygodniu?”, 37,7 procent badanych odpowiedziało, że kilka osób
- informuje Łukasz Kosiba, kierownik Oddziału Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w ROPS w Rzeszowie.
Jedną z najpopularniejszych metod upijania się jest sięganie po tzw. „małpki”, czyli wódkę sprzedawaną po 100 i 200 ml. Takie rozwiązanie ma dawać poczucie kontroli nad nałogiem; co więcej, „małpki” można w łatwy sposób schować i tym samym ukryć problem przed znajomymi i współpracownikami.
Rząd chce walczyć z tym procederem przy pomocy podatków. W przyszłym roku czeka nas wzrost akcyzy. Pojawiły się również informacje, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ograniczeniem sprzedaży „małych wódeczek”.
W dalszej części artykułu:
- Co o popularności "małpek" mówią podkarpaccy handlowcy
- Kto najczęściej sięga po alkohol w małych buteleczkach
- Resort zdrowia: Mniej „małpek” to mniej wypitej wódki
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień