Ludzie są za rozszerzeniem granic obrony koniecznej

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Agata Sawczenko

Ludzie są za rozszerzeniem granic obrony koniecznej

Agata Sawczenko

Rozmowa z dr Ewą Kowalewską-Borys z Katedry Postępowania Karnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Kto będzie bronił się przed złodziejem, który przyszedł okraść dom, nie zostanie ukarany - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Czy to rozszerzenie obrony koniecznej jest nam potrzebne?

Jeżeli chodzi o rozszerzania granic obrony koniecznej, to należy uwzględnić kilka płaszczyzn. Niewątpliwie, patrząc na niektóre orzeczenia sądów, ludzie mogą czuć się troszeczkę zaniepokojeni i niepewni. Chodzi mi o sytuacje, gdy usłyszą jakiś szczególnie bulwersujący wyrok, kiedy uważają, że broniący się nie powinien ponieść konsekwencji, a jest pociągany do odpowiedzialności karnej przez sąd.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in.

  • Jak obecnie wygląda prawo do obrony koniecznej
  • Co ma się zmienić w tej kwestii w najbliższym czasie
  • Czy zmiany w prawie do obrony koniecznej są potrzebne
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.