Łódź na kartach pocztowych z lat 80! Jak wyglądała Łódź przed 1989 rokiem? Pocztówki z czasów PRL 13.09.2022

Czytaj dalej
Fot. archiwum Dziennika Łódzkiego
Anna Gronczewska

Łódź na kartach pocztowych z lat 80! Jak wyglądała Łódź przed 1989 rokiem? Pocztówki z czasów PRL 13.09.2022

Anna Gronczewska

Jak zmieniło się miasto od czasów PRL-u? Sprawdź! Niezbyt często odwiedzali ją turyści, a fabrykanckie pałace, będące perłami architektury, zamienione zostały na przedszkola, żłobki czy domy kultury. Ale łódzkie obrazki z tamtych czasów znalazły się na pocztówkach.

Zobacz, Łódź na kartach pocztowych z lat 80!

Dziś te pocztówki trafiły na aukcje internetowe i są chętnie kupowane przez różnych kolekcjonerów. Na Facebooku pojawił się nawet profil prezentujący pocztówki z widokami Łodzi z czasów PRL-u. I cieszy się dużą popularnością.

Na starych widokówkach możemy obejrzeć Łódź, która odeszła do historii. Niektórzy mogą sobie przypomnieć jak bliskie im miejsca wyglądały przed laty. Okazało się, że na przykład na kartkę pocztową trafił widok bloków osiedla Choiny Zatorze z lat osiemdziesiątych. Pojawiają się na nich też zdjęcia innych łódzkich osiedli. Jednak chyba najczęściej trafiały tam bloki Teofilowa.

Stary rynek kiedyś

Na widokówkach możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądał Stary Rynek. Przed wojną znajdowała się tu dzielnica żydowska. Ze słynnym targiem, gdzie można było kupić najlepsze w Łodzi śledzie. Nic więc dziwnego, że dziś wielu łodzian nazywa znajdujący się w tym miejscu park parkiem Śledzia. Po wojnie teren ten został zniwelowany. Utworzono park, wybudowano nowe domy.

Na kartkach pocztowych utrwalone zostały też łódzkie domy handlowe. Jak znajdująca się na rogu ul. Piotrkowskiej i Jaracza „Magda”. Czy też słynny „Domus” na ul. Piotrkowskiej, gdzie w czasach PRL ustawiały się długie kolejki po meble. Wiele osób na pewno pamięta istniejącą do dziś Halę Sportową, nazywaną kiedyś Pałacem Sportowym. Ona też została uwidoczniona na kartce pocztowej.

Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę „w prawo", lub skorzystaj z niej na klawiaturze komputera.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.