Województwo łódzkiej jest jednym z pięciu w kraju z najgorszą sytuacją epidemiczną. To oznacza, że wbrew oczekiwaniom obostrzenia zostają, a uczniowie klas I-III nadal będą uczyć się zdalnie. Rodzice i fryzjerzy z regionu łódzkiego są rozczarowani decyzją rządu.
Lockdown w woj. łódzkim przedłużony pod 26 kwietnia. Uczniowie nie wrócą do szkół!
O decyzji rządu poinformował wczoraj na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Od przyszłego tygodnia Polska podzielona będzie na dwie strefy. W pięciu województwach z najgorszą sytuacją – w tym w Łódzkiem - obostrzenia zostaną na kolejny tydzień. W pozostałych 11 uczniowie klas I-III będą uczyć się już hybrydowo i zaczną pracę salony fryzjerskie i kosmetyczne.
Dlaczego tak się stało? W województwie łódzkim średnia dzienna liczba zakażeń z ostatniego tygodnia w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosi 40. Tymczasem dla całego kraju średnia ta wynosi 36,3, a np. w województwie podlaskim 22,2. Uwolnione zostały m.in. województwa, w które jako pierwsze miały lockdown.
Decyzja ta rozczarowała przede wszystkim rodziców. Pani Joanna z Łodzi straciła już nadzieję na powrót jej córek, uczennic podstawówki do szkoły.
-Dzieci powinny wrócić do szkoły, bo w domu dzicz55eją. Brakuje nam też codziennego rytmu dnia – mówi.
W pracy szkół przedłużenie nauki zdalnej nic nie zmieni, bo specjalnych przygotowań do otwarcia nie było. Łódzkie szkoły czekały na rozporządzenie w tej sprawie, były gotowe przyjąć uczniów klas I-III od poniedziałku.
Jednak najbardziej sfrustrowani są fryzjerzy. Patrycja Rogulska, szefowa zakładu Patja w Drzewicy, nie ma wątpliwości, że część klientek pojedzie do znajdujących się 5-10 km dalej salonów w województwie mazowieckim.
- Klientki czekają już na wizytę dwa, trzy tygodnie, a chcą dobrze wyglądać w pracy – mówi. Obawia się, że jeśli będą zadowolone z usługi, mogą już nie wrócić.
W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić plan luzowania obostrzeń na maj, dotyczący m.in. komunii i gastronomii.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień