(aip)

Lider KOD-u rozmawia o sytuacji w Polsce z urzędnikami w USA

(aip)

Wszyscy mają pełne przekonanie, pewność po prostu, że wyrok TK powinien być wydrukowany, tak jak mówi Komisja Wenecka i cały świat prawniczy. I wszyscy nasi rozmówcy oczekują przyjęcia od prezydenta Polski ślubowania od trzech sędziów, którzy w sposób legalny zostali wybrani przez parlament poprzedniej kadencji – powiedział po serii spotkań w USA Mateusz Kijowski.

Lider KOD spotkał się we wtorek na Kapitolu z urzędnikami senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, w tym z doradcami senatorów, którzy skierowali do Polski list wyrażający zaniepokojenie sytuacją polityczno-prawną w Polsce. Przedstawiciele komitetu uczestniczyli również w kilku spotkaniach w Departamencie Stanu USA, w tym ze starszym oficerem ds. Polski oraz zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. demokracji i praw człowieka.

Kijowski ocenił, że orientacja jego rozmówców w wydarzeniach mających miejsce w Polsce jest „dość dobra”, więc jedynie „uzupełnił ich wiedzę” w odpowiedzi na zadane pytania. Rozmowy, które przeprowadził KOD, dotyczyły „możliwych naruszeń praw człowieka” związanych z ustawą o prokuraturze czy policji oraz potencjalnego ograniczenia prawa własności ustawą o obronie ziemi.

W środę delegacja komitetu pojechała do Bostonu, gdzie spotka się z przedstawicielami Wydziału ds. Europejskich na Uniwersytecie Harvarda. Kolejnym celem jest Nowy Jork, w którym KOD będzie rozmawiał z Polonią. Kijowski przyznał, że chce w trakcie wyjazdu „przygotować struktury amerykańskiego KOD-u”.

(AIP)

(aip)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.