Leszek Włodek. Był chodzącą encyklopedią wiedzy o historii Przemyśla
Był chodzącą encyklopedią historii Przemyśla, ale również miał znaczący udział w ważnych wydarzeniach historycznych tego miasta. Leszek Włodek zmarł w wieku 91 lat.
Seminarium doktoranckie historyków na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ok. 10 lat temu. Prowadzący spotkanie tłumaczy młodym doktorantom, gdzie oprócz bibliotek i archiwów szukać literatury potrzebnej do pracy naukowej. Wskazuje również na nietypowe miejsca, w których nierzadko można spotkać prawdziwe "perełki", gdzie indziej niedostępne.
- Ja tej książki (tutaj pada tytuł - przyp. red) przed dłuższy czas szukałem wszędzie. Po bibliotekach, archiwach, znajomych. Nigdzie nie było. Pojechałem do Leszka Włodka, który w Przemyślu prowadzi Instytut Kresów Wschodnich. Pytam, czy ma taką pozycję. A on po chwili zastanowienia, że owszem, ma. Rozglądnął się po półkach, po szafkach. Naraz podszedł do wersalki, podniósł i jest - opowiada promotor.
Instytut Kresów Wschodnich im. Brunona Bonifacego w Przemyślu, przez wiele lat powadzony przez Leszka Włodka, byłego archiwistę, może poszczycić się bogatym księgozbiorem. Pomieszczenia są jednak małe, dlatego książki układane były na regałach, w szafkach, a i wersalka była dobrym miejscem. Liczyła się wiedza.
Od najmłodszych lat związany z harcerstwem i niepodległościową konspiracją w Przemyślu
Leszek Włodek urodził się 7 sierpnia 1930 r. w Przemyślu. Od najmłodszych lat związany z harcerstwem.
- Od 1938 roku członek Harcerskiego Pogotowia Wojennego, w którego ramach zajmował się m.in. dostarczaniem żywności jeńcom wojennym oraz opieką nad rannymi i uchodźcami. Uczestnik tajnego nauczania. Od 1942 r. zmobilizowany do drużyny Bojowych Szkół Łączności Szarych Szeregów, w której przeszedł szkolenie wojskowe oraz ukończył szkołę podoficerską łączności. Zajmował się przenoszeniem meldunków i rozkazów - podaje Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec Ziemi Przemyskiej.
W wojennej konspiracji Leszek Włodek nosił różne pseudonimy. „Azymut”,” Mściwój”, „Leszek Biały”. W 1943 r. został przydzielony jako łącznik do Kierownictwa Dywersji AK (KEDYW). W kwietniu 1944 r. uczestniczył, jako łącznik w akcji „Jula” (wysadzenie infrastruktury kolejowej na terenie dzisiejszego Podkarpacia), prowadzonej przez słynny Batalion „Zośka”. Był także łącznikiem mjr. Władysława Koby ps. „Rak” do 1945 r. W latach 1945 -1947 kierował działalnością konspiracyjnej drużyny instruktorskiej kryptonim „Klub Dyskusyjny”.
- Druh Leszek u schyłku wojny i po jej zakończeniu należał kolejno do Organizacji: „NIE”, Delegatury Rządu na Kraj oraz Konfederacji Niepodległej Polski. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1949 r. odsiedział cztery lata w więzieniu, traktowany w nieludzki sposób. Po wyjściu z na wolność był prześladowany, przez kilka lat miał kłopoty z podjęciem zatrudnienia - podaje ZHP.
W późniejszych latach pracował w Centralnym Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowym w Przemyślu, Przeworsku i Rzeszowie, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a także w szkolnictwie.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień