Lekcja gotowania
Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Chełmnie wzięła udziału w „Wiosennej Szkole Gotowania” - projekt Erasmus Plus we Francji.
Z inicjatywą wyszło miasto Tours, tamtejszy uniwersytet i szkoła CFA przygotowującą do zawodów gastronomiczno-hotelarskich. Głównym polskim partnerem był Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
- Projekt zakładał, że wezmą w nim udział nauczyciele i uczniowie szkół średnich, więc profesor Jarosław Dumanowski wybrał do współpracy trzy wyróżniające się o profilu gastronomicznym, wśród nich naszą - mówi Andrzej Wojciechowski, nauczyciel. - Szkołę reprezentowały Daria Skrzyszewska z I THŻ i Aneta Czaja z III TŻ.
Organizatorzy zaprosili także grupę rumuńską. Program był napięty i łączył debatę na szczeblu uniwersyteckim, projekcje filmów, warsztaty z rozpoznawania win i serów, gotowanie z szefem kuchni, zwiedzanie miasta.
- Do debaty zaproszono profesora Dumanowskiego - historyka kulinariów, ale że dotyczyła szkolnictwa zawodowego z uwzględnieniem kierunków gastronomicznych i hotelarski, poprosił on do współpracy Monikę Ośmiałowską z naszej szkoły i Grzegorza Łapanowskiego, znanego jurora programu Top Chef - dodaje Andrzej Wojciechowski. - Młodzież rozmawiała z nim o wyborze zawodu kucharza i możliwościach rozwoju w branży. Monika Ośmiałowska i prof. Dumanowski i wzięli też udział w dyskusji na temat przekazywania wiedzy kulinarnej młodzieży. Towarzyszyły temu prezentacje przygotowane przez uczniów szkół gastronomicznych z Polski, Francji i Rumunii. Stworzony przez grubnian dotyczył tradycyjnych potraw świątecznych. Wzbudził zainteresowanie, bo polskie potrawy, mimo że przyrządzone z prostych i dostępnych składników, zostały odebrane jako nieco egzotyczne.
Ekscytującym momentem było przygotowanie posiłku z francuskim szefem kuchni dla prawdziwej restauracji. Uczniowie pracowali z lokalnymi produktami, takimi jak czosnek niedźwiedzi, który w Polsce jest objęty ochroną częściową i nie można go zrywać w lesie. Ich potraw zaserwowano potem uczestnikom konferencji.
W wolnym czasie młodzież zwiedziła Tours - miasto nad Loarą, znane z kultu św. Marcina - biskupa. Zobaczyli zamek Amboise w Dolinie Loary i Close Luce - dom Leonarda da Vinci, w którym żył do śmierci. Obecnie znajduje się tam muzeum z prototypami maszyn wykonanych zgodnie ze szkicami genialnego konstruktora.
- Realizacja takich projektów świadczy o coraz wyższej randze szkolnictwa zawodowego i potrzebie wymiany doświadczeń na szczeblu europejskim - podkreśla Andrzej Wojciechowski. - Młodzież poszerzyła wiedzę o serach, winach, gęsinie, przekonała się o wadze dziedzictwa kulinarnego. Dzięki międzynarodowej współpracy mogła spojrzeć na swój zawód w szerszej perspektywie i odkryć, że daje możliwość zatrudnienia i szanse na rozwój. Kolejna edycja Wiosennej Szkoły Gotowania odbędzie się Polsce. Grubno i Chełm-no mają wiele do zaoferowania. Liczę, że organizatorzy uwzględnią wizytę u nas.