Na wspólnej sesji rady miasta i powiatu 11 listopada wyróżnieni zostaną Zasłużeni Obywatele Miasta Głogowa.
W tym roku kandydatem do tego najważniejszego wyróżnienia był Marian Staszak, od kilku lat pełniący funkcję prezesa głogowskiego koła Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.
Pan Marian do Głogowa przeprowadził się w 1996 roku i od samego początku swojego pobytu mocno zaangażował się w życie miasta. Jest inicjatorem postawienia pomnika poświęconego ofiarom UPA stojącego na cmentarzu komunalnym na Brzostowie. W 2013 roku był też współorganizatorem wystawy „Ludobójstwo dokonane na Polakach przez UPA-OUN na Kresach Południowo-Wschodnich II RP 1939-1947” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. To także uczestnik dziesiątek pogadanek patriotycznych z młodzieżą oraz organizator i uczestnik wielu akcji patriotyczno-chrześcijańskich.
– Bardzo cieszę się z tego, że rada chce mi przyznać taki tytuł. Myślę, że na niego zasłużyłem, serce i sumienie mam w porządku. Wiele dobrego zrobiłem dla kraju i w czasach przed wojną, i w trakcie wojny oraz po niej. No i po przyjeździe do Głogowa też starałem się działać. Teraz trochę choruję i nie mogę robić tyle, ile bym chciał, ale myślę, że będzie dobrze – powiedział nam jeszcze przed sesją Marian Staszak.
Z kolei tytuł Zasłużonego Mieszkańca otrzymały trzy osoby. Są to: Jarosław Helwig, Franciszek Marciniak oraz Krystyna Pośnik.
Jarosław Helwig to historyk pracujący w głogowskim muzeum. Jest też związany ze światem sportu. To były piłkarz Chrobrego Głogów, który był też jednym z najlepszych strzelców w historii tej drużyny. Obecnie jest trenerem rezerw Chrobrego. To również znakomity grafik i karykaturzysta, jeden ze współautorów „Alfabetu głogowskiego” . Eseista i autor książki historycznej „Twierdza Głogów, czas wojen napoleońskich 1806 – 1814”.
Z kolei Franciszek Marciniak jest porucznikiem wojska polskiego w stanie spoczynku. Pełni funkcję przewodniczącego Społecznej Rady ds. Kombatantów przy staroście . Jest współorganizatorem wielu uroczystości państwowych i narodowych (np.: Obchody Dnia Weterana, Dzień Zakończenia II Wojny Światowej, Dzień Zakończenia Walk o Głogów w roku 1945, Dzień Wojska Polskiego). Porucznik Franciszek Marciniak wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą szkolną, w której przekazywał swoje doświadczenia i wiedzę o II wojnie światowej i czasach powojennych.
Listę osób, którym rada w tym roku przyznała tytuł Zasłużony dla Miasta Głogowa zamyka Krystyna Pośnik. Była ona pierwszym dzieckiem urodzonym w powojennym Głogowie. Przez lata pracowała jako położna w głogowskim szpitalu. Pomogła przyjść na świat blisko ośmiu tysiącom mieszkańców miasta. Każdy ze zgłoszonych kandydatów bez problemu uzyskał poparcie rady miejskiej. Oficjalne wręczenie tytułów n11 listopada podczas sesji.