Krem do twarzy chroniący przed smogiem? Czy obietnice producentów kosmetyków pokrywają się z rzeczywistością?
Balsam do ciała z olejkiem arganowym, którego w ogóle nie ma w składzie, albo żel pod prysznic chroniący skórę przed smogiem. Producenci wszelkimi możliwymi sposobami starają się zachęcić nas do kupna danego produktu. To, czy deklaracje zamieszczane na kosmetykach pokrywają się z rzeczywistością sprawdziła Inspekcja Handlowa.
Inspekcja Handlowa sprawdziła również, czy w oznakowaniu kosmetyków na polskim rynku występują niedozwolone do stosowania w kosmetykach substancje, takie jak antybiotyki, atropina, benzen czy chlor. W tym zakresie nie stwierdziła jednak nieprawidłowości. Inspektorzy zwrócili też uwagę na zawartość substancji, które mogą być stosowane wyłącznie w ograniczonych ilościach. To między innymi:
[lista]
[*][b]amoniak w farbach do włosów[/b]
[*][b]barwniki[/b]
[*][b]substancje konserwujące[/b]
[*][b]substancje promieniochronne[/b]
[/lista]
[b][sc]Dlaczego etykiety na kosmetykach są ważne?[/sc][/b]
Etykiety i zawarte na nich symbole nie tylko wskazują długość terminu ważności danego kosmetyku i mówią o wpływie opakowania na środowisko i surowcach użytych do produkcji. Przede wszystkim jednak zawierają informacje dotyczące składników uczulających, co jest szczególnie ważne dla alergików i osób z problemami skórnymi.
[lista]
[*][b]składniki na etykietach umieszczane są w odpowiedniej kolejności - począwszy od tego, którego jest najwięcej i kończąc na tym, którego w danym produkcie jest najmniej[/b]
[/lista]
Składy kosmetyków zawarte na etykietach są też bardzo istotne z punktu widzenia świadomego konsumenta - dzięki nim możemy się dowiedzieć, z jakich dokładnie substancji zrobiony jest dany kosmetyk.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień