Kościół policzył wiernych. Na Podkarpaciu do kościołów i na lekcje religii uczęszcza rekordowo dużo osób

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Anna Janik

Kościół policzył wiernych. Na Podkarpaciu do kościołów i na lekcje religii uczęszcza rekordowo dużo osób

Anna Janik

Znamy wyniki tzw. liczenia wiernych, które tradycyjnie przeprowadza się w kościołach w październiku. Podkarpackie diecezje znów są na czele zestawienia „najgorliwszych katolików”.

Dane zebrał i podsumował Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego. Dotyczą one roku 2018. Jak wynika z danych wskaźnik dominicantes, czyli osób biorących udział w niedzielnej mszy św. wyniósł w skali kraju 38,2 proc. a communicantes, czyli wiernych przystępujących do sakramentu Komunii św. 17,3 proc.

Tradycyjnie najliczniej wierni uczestniczyli w mszach św. w diecezji tarnowskiej (71,3 proc), rzeszowskiej (64,3 proc.) oraz przemyskiej (60,4 proc.).

W przypadku diecezji rzeszowskiej w porównaniu do poprzedniego liczenia wiernych wskaźnik dominicantes utrzymał się na podobnym poziomie (64,1 proc. w 2017 r.), natomiast w diecezji przemyskiej nieznacznie wzrósł (59,8 proc. w 2017 r.).

WIDEO: Jak działa elektroniczna taca w polskich kościołach?

Źródło: TVN 24

99 procent podkarpackich uczniów chodzi na religię

Znacznie ciekawiej prezentują się jednak statystyki dotyczące uczniów uczęszczających na lekcje religii. Najwyższy w Polsce procent uczniów chodzących nie na etykę, a właśnie religię odnotowano na Podkarpaciu - w diecezjach rzeszowskiej (99 proc.) i przemyskiej (98,6 proc.) Podobny wynik w kraju osiągnęła jedynie diecezja pelplińska.

Czego jeszcze dowiemy się z kościelnych statystyk? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.