Koniec z lataniem na pocztę. Mandat zapłacisz kartą

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Izabela Krzewska

Koniec z lataniem na pocztę. Mandat zapłacisz kartą

Izabela Krzewska

Za nieco ponad tydzień w życie wejdą przepisy, które ułatwią życie obywatelom.

W sklepie, aptece, niektórych urzędach... Transakcje bezgotówkowe są wygodne i coraz powszechniejsze. Już niedługo terminale pojawią się też w rękach policjantów. Pod koniec sierpnia w życie wchodzi ustawa, która wprowadza możliwość opłacania mandatów karnych za wykroczenia za pomocą karty płatniczej. Pomysł podoba się kierowcom.

- Wizyta na poczcie czy w banku zajmuje czas, a ten dla każdego jest cenny. Dlatego zazwyczaj opłacałem mandaty przelewem internetowym. Przyznam, że płacenie kartą, na miejscu, to jeszcze lepsze i szybsze rozwiązanie - uważa Olgierd Wilkialis z Sejn.

- Każde zautomatyzowanie jest optymalne z perspektywy kierowców i powinno ułatwić im życie - mówi. Porównanie będzie czysto teoretyczne, gdyż - jak twierdzi - całe życie jeździ przepisowo i nigdy nie został zatrzymany. Przy rozsądnej jeździe, może więc nigdy z terminala nie korzystać.

Na początek policja ma otrzymać bezpłatnie 2 tysiące urządzeń do autoryzacji rozliczeń (koszt zakupu jednego to 800 zł). Wszystko w oparciu o porozumienie pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową. 2 tysiące..., a co później?

- Kolejne urządzenia będą trafiać w zależności od potrzeb - zapewnia mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Dodaje, że nie wszystkie patrole będą wyposażone w terminale płatnicze. - W pierwszej kolejności będą to patrole ruchu drogowego i prewencji.

Urządzenia otrzyma ogólnie około 60 tysięcy policjantów. Ile trafi do podlaskich funkcjonariuszy? Na razie nie wiadomo.

- Obecnie trwa proces wypracowywania modelu operacyjnego w zakresie dostarczania terminali płatniczych dla policji. Szczegóły dotyczące m.in. liczby urządzeń, które będą przekazane poszczególnym komendom wojewódzkim policji są elementem toczącego się procesu - wyjaśnia Dorota Szymaniak z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Tylko w ubiegłym roku mundurowi z woj. podlaskiego wystawili ogólnie 150.127 mandatów (z tego aż 112.697 funkcjonariusze „drogówki”). W 2017 r. od styczni do końca czerwca - 91.096.

W Polsce obowiązują trzy rodzaje mandatów: kredytowy, zaoczny oraz gotówkowy.

Jak przypomina sierż. Elżbieta Zaborowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, kredytowym może zostać ukarana osoba powyżej 17. roku życia, zamieszkująca na terenie Polski lub UE (na opłacenie ma 7 dni). Mandat gotówkowy przewidziany jest dla kierowców spoza Unii. To właśnie oni ze zmian mogą być najbardziej zadowoleni. Dotychczas, jeśli nie mieli przy sobie polskiej waluty, musieli razem z policjantami jechać do bankomatu lub placówki banku. Tam pobierali gotówkę.

Z relacji funkcjonariuszy wynika, że cudzoziemcy często mieli przy sobie kartę, ale mimo chęci, nie mogli z niej skorzystać. Teraz egzekwowanie kary będzie sprawniejsze... zarówno dla kierowców, jak i mundurowych.

Nawet po wejściu w życie nowych przepisów sposób opłacenia mandatu będzie zależał od ukaranego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku płacenia kartą będzie też musiał ponieść koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.