„Technologie, człowiek, odpowiedzialność” to hasło przewodnie Międzynarodowego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który rozpoczął się w środę w Katowicach.
Takie spotkania mają kluczowe znaczenie, ponieważ przedstawiciele małego i średniego biznesu mogą przekazać swoje uwagi przedstawicielom nauki, ale przede wszystkim ludziom, którzy kształtują naszą rzeczywistość gospodarczą, także na poziomie Unii Europejskiej - podkreślał prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komitetu Honorowego 8. Europejskiego Kongresu MŚP, a w przeszłości między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz premier naszego kraju.
Dodał, że w tym roku trzeba jasno podkreślić: idziemy w kierunku Przemysłu 4.0 (czwarta rewolucja przemysłowa), który ma zastosowanie również w małych i średnich przedsiębiorstwach. Cyfrowe i internetowe rozwiązania to warunek rozwoju i konkurencyjności.
- Nie unikniemy tego. Teraz to właśnie w Internecie oferuje się i sprzedaje najwięcej towarów. Małe i średnie firmy nie mogą się tego bać - mówił prof. Buzek.
Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii, zaznacza, że środowiska biznesowe od początku są uznawane za ważny element kształtowania metropolii.
- Podczas tworzenia „Programu działań strategicznych” mocno konsultowaliśmy się z tymi środowiskami. Nasze sztandarowe działanie, czyli uczestnictwo w programie E-bus, gdzie jesteśmy liderem programu (metropolia zamawia najwięcej autobusów elektrycznych w kraju), może być takim działaniem, które stworzy nowe miejsca pracy i wykorzysta potencjał intelektualny śląskich uczelni. To może spowodować, że firmy na Śląsku będą miały nowe zamówienia na elementy, które będą wykorzystywane w tych autobusach - podkreśla Karolczak.
Przewodniczący GZM przypomniał również, że na początku września tego roku Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wspólnie powołały Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD).
- Ma to służyć wygenerowaniu nowej, potężnej gałęzi polskiego przemysłu. Jest szansa na to, by wykorzystać potencjał naukowy i intelektualny oraz możliwości małych i średnich przedsiębiorstw do tego, by m.in. produkcja bezzałogowych statków powietrznych mogła wyznaczyć pewne standardy w Europie i na świecie. Wyścig już się rozpoczyna. Szacuje się, że w naszym kraju ten rynek ma już około 250 milionów złotych obrotu - wskazuje Kazimierz Karolczak.
Jak może wyglądać przyszłość małych i średnich przedsiębiorstw w regionie?
- Nasze województwo ma to szczęście, że samorząd terytorialny podchodzi do tematu z dużym zrozumieniem. Działamy wspólnie - począwszy od zagranicznych misji gospodarczych, a kończąc na takich wydarzeniach, jak nasz kongres - podkreśla Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej i organizator kongresu.
Przewodniczącym Rady Programowej jest honorowy prezes RIG Tadeusz Donocik.
Dodajmy, że na dziś zaplanowano kolejne panele i spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Kongres MŚP zakończy się jutro, 19 października.