Kończą się limity na badania. Warto się pospieszyć
Kolonoskopia, fobt i badania ginekologiczne cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców powiatu wąbrzeskiego uczestniczących w programie prozdrowotnym.
Jeszcze do końca kwietnia w całym powiecie wąbrzeskim realizowany będzie kompleksowy program prozdrowotny. Ale nie należy liczyć, że specjalistyczne badania lekarskie będą dostępne do samego końca.
- Już niebawem zakończą się badania kolonoskopowe, fobt i ginekologiczne, z których korzysta najwięcej osób. Kto powinien takie badania przejść, niech już nie zwleka - mówi Violetta Frączek, kierownik wydziału oświaty i zdrowia w wąbrzeskim starostwie. - I to mimo że na dodatkowe kolonoskopie przesunęliśmy już pieniądze pierwotnie przeznaczone na inne badania, które okazały się mniej potrzebne.
W ramach programu realizowanego od lipca, z badań skorzystało już 3.675 osób z 4.860 zaplanowanych w całym powiecie. Co ciekawe, są bardzo duże różnice w tym jak chętnie z badań korzystają mieszkańcy różnych gmin naszego powiatu. Rekordową frekwencję - 86 proc. - zanotowano w gm. Książki a niewiele mniejszą - 82 proc. - w gm. Dębowa Łąka. „Średniakami” w tej statystyce są gm. Wąbrzeźno: 68 proc. i miasto: 74 proc. Najmniej zainteresowani są mieszkańcy gminy Płużnica, gdzie z badań skorzystało dotąd tylko 41 proc. osób.
Przypomnijmy, że w ramach programu „Zdrowie dla powiatu wąbrzeskiego” mieszkańcy mogą być poddani szeregowi specjalistycznych badań wykrywających zmiany nowotworowe: oskrzeli i płuc (kobiety w wieku 50-69 lat, mężczyźni 45-74 lata), jelita grubego (kobiety 50-74 lata, mężczyźni 45-79 lat), piersi (panie 40-50 lat), gruczołu krokowego (panowie 50-74 lata).
Chętni powinni najpierw zgłosić się do lekarza w swojej przychodni w gminie lub mieście. Medyk zdecyduje z jakich badań specjalistycznych skorzystać powinien pacjent.
Co stanie się z osobami, które otrzymają skierowania na specjalistyczne badania, ale nie zdążą ich wykonać zanim skończą się limity wynikające z programu prozdrowotnego? Będą mogły je przeprowadzić, ale zgodnie z zasadami badań finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.