Kołobrzeg dźwignie się z ruin, czyli KERM o powojennej odbudowie miasta

Czytaj dalej
Łukasz Gładysiak

Kołobrzeg dźwignie się z ruin, czyli KERM o powojennej odbudowie miasta

Łukasz Gładysiak

Zamiast morza gruzów, nowoczesne budownictwo. Jesienią 1957 r. władze w Warszawie podjęły kluczową dla Kołobrzegu decyzję: miasto stać się miało modelowym kurortem.

W pierwszej połowie marca 1945 r. dobiegła końca niemiecka historia Kołobrzegu. Dwutygodniowa bitwa zmieniła niegdyś jeden z najpiękniejszych kurortów na południowym brzegu Bałtyku w morze ruin. Zniszczenia w efekcie polsko-niemieckich oraz radziecko-niemieckich walk przekroczyły 90 proc. zabudowy. Gdy w czerwcu 1945 r. władzę nad Kolbergiem obejmowali Polacy, powstał dylemat dotyczący dalszych losów miasta nad ujściem Parsęty.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Gładysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.