Kolejne łzy Sybiraków trafiły do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julita Januszkiewicz

Kolejne łzy Sybiraków trafiły do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz

Gdy Zofia Wierzchowska z mamą i siostrą Hanną wróciły po wojnie do domu z zesłania, przeżyły rozczarowanie. Do Muzeum Pamięci Sybiru trafiły m.in. jej wspomnienia.

„Poszłyśmy do PCK odpocząć, jak bezdomne psy. Tam o nic nas nie pytano. Postawili nam miskę ciepłej zupy. Widocznie wzięli nas za nędzarzy”. To fragment wspomnień Zofii Wierzchowskiej z 1947 roku.

Sybiraczka gorzko opowiada o powrocie do ojczyzny. - Ta rodzina nie miała nic, ich dom był zajęty przez innych ludzi. Nikt na nich nie czekał. Urzędnik z PCK prawie wyrzucił ich za drzwi. Ciotka za to, że dała im schronienie, dostała mandat - opowiada Bogusław Kosel z Muzeum Pamięci Sybiru.

Pokazuje dokumenty i zdjęcia, które przekazała prof. Maria Jastrzębska z Sopotu, wnuczka Antoniego Wierzchowskiego, ojca Zofii. Przed wojną pracował jako urzędnik kolejowy we Francusko-Polskim Towarzystwie Kolejowym w Bydgoszczy.

 W dalszej części artykułu dowiesz się m. in.:

 

więcej na temat pamiątek, jakie trafiły do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.