Kochasz dzieci? Nie pal śmieci. Akcja w Opolu
O tym, co zatruwa powietrze i jak temu zaradzić, usłyszeli młodzi opolanie w czwartek na pl. Wolności. Celem akcji, prowadzonej w Polsce przez fundację Arka, jest edukacja ekologiczna.
- Palenie w piecach materiałami, które nie powinny być palone, zanieczyszcza nasze powietrze - przekonywał Maksymilian Balicki ze szkoły TAK ubrany w czarną zasłaniającą całą twarz maskę - jak tłumaczył - symbol ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem. Antonina Ławicka dodała, że powietrze zanieczyszczają też spaliny z aut, więc kto może, powinien chodzić do pracy czy szkoły pieszo lub jeździć na rowerze.
Uczniowie tej opolskiej szkoły wzięli wczoraj udział w happeningu na pl. Wolności, poświęconym ochronie środowiska, a zorganizowanym przez Fundację Ekologiczną Arka.
- Przyjechaliśmy z Bielska-Białej, żeby także w Opolu zainicjować „Dzień czystego powietrza”, w tym roku pod hasłem „Czyste powietrze, zdrowy człowiek” - wyjaśniała Anna Sobańska. - To nasza trzynasta doroczna akcja, podczas której zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do myślenia o stanie powietrza, które nas otacza. Chcemy m.in. pokazać, czym skutkuje palenie śmieci, ale też mułów w piecach domowych i zachęcić do segregowania śmieci, sadzenia drzew i innych postaw proekologicznych. Edukacja to podstawa, a z dziećmi i młodzieżą bardzo dobrze się pracuje.
Małgorzata Dobrowolska, opiekun ze szkoły TAK, mówiła, że poziom wiedzy dzieci o zanieczyszczeniach jest różny. - Niektóre świetnie się w tym orientują. Poruszamy te tematy na zajęciach z przyrody i ekologii - wyjaśniała. Anna Sobańska dodała, że fundacja przygotowała bezpłatne wydawnictwa ze scenariuszami lekcji nie tylko przyrody czy biologii. - Każdy nauczyciel może zrobić swoją lekcję, a najpiękniejsze relacje z takich wydarzeń, przesłane do nas końca stycznia, zostaną nagrodzone w lutym statuetkami „Czystego powietrza” w konkursie „Kawałek błękitnego nieba” - zapowiedziała Anna Sobańska. Dotychczas do fundacji wpłynęło 100 zgłoszeń ze szkół.
„Dzień Czystego Powietrza” i kampania fundacji Arka „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” w tym roku odbędzie się w ponad 100 miastach. Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka cieszy się, że działanie zainaugurowane w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija.
W tym roku w akcję włączyło się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, dzięki czemu jej zasięg rozszerzono o kolejne miasta.