Kłopoty z bydgoskimi punktami szczepień przeciwko covid. A rząd chce aktywizować samorządy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Wojciech Mąka

Kłopoty z bydgoskimi punktami szczepień przeciwko covid. A rząd chce aktywizować samorządy

Wojciech Mąka

Rząd chce namawiać do szczepień razem z samorządami - te mogą dostać w nagrodę nawet 2 mln zł ekstra. Tyle że samorządy nie wiedzą, ilu mają zaszczepionych mieszkańców. W dodatku w Bydgoszczy stworzone przez samorząd punkty szczepień kuleją.

Zobacz wideo: Niestety - rak zabija coraz więcej mieszkańców regionu.

Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że rząd musi "szukać różnych, niestandardowych pomysłów, aby zachęcić Polaków do szczepień". W najbliższy wtorek (01.06) rząd ma przedstawić katalog nowych działań, które mają zachęcić Polaków do udziału w szczepieniach przeciwko covid-19. Do akcji maja też być włączone samorządy.

Rząd aktywizuje samorząd

Rząd chce wprowadzić rodzaj rywalizacji miedzy samorządami, przy okazji wspierając gminy w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Każda gmina ma zatem dostać z budżetu państwa od 10 tys. do 40 tys. złotych na organizację lub promocję szczepień. Wielkość kwoty będzie zależeć od liczby mieszkańców.

Na razie wiadomo, że rząd przekaże 100 tys. złotych dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 75 procent zaszczepienia swoich mieszkańców. Milion złotych to kwota dla gmin z terenu 49 dawnych województw, które osiągną najwyższy wskaźnik. 2 mln zł ma dostać ta gmina, która osiągnie najwyższy poziom zaszczepienia w Polsce. Te pieniądze samorządy będą mogły przeznaczyć na dowolny cel.

Bydgoszcz promuje

- Miasto od początku było gotowe i odpowiedziało na apel rządu o współpracę. Podejmujemy też działania promujące i zachęcające do szczepień, choćby w środę (27.05) prezydent opublikował na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcie z przyjęcia drugiej dawki szczepionki - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Rzecznik prezydenta zapewnia: - Będziemy podejmować działania nadal, niezależnie od nagród. Na pewno też włączymy się w szerszą promocję akcji szczepień, bo zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu bydgoszczanek i bydgoszczan, kiedy tylko dostawy szczepionek, za które odpowiada rząd, będą przebiegały bez zakłóceń.

Samorządowe punkty w Bydgoszczy nie dostają szczepionek

Jak będzie wyglądała współpraca z rządem teraz w praktyce, nie wiadomo. Dotąd nie wszystko poszło, jak trzeba, mimo apeli samorządowców o ich bardziej aktywne włączenie w program szczepień.

Przypomnijmy, że Bydgoszcz była przygotowana do uruchomienia dziewięciu punktów szczepień masowych na terenie miasta. Ostatecznie, po zmianie decyzji odnośnie punktów szczepień powszechnych przez rząd, Bydgoszcz, wspólnie z partnerami uruchomiła dwa punkty szczepień powszechnych - w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym i na ówczesnym Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.

Problem polega na tym, że punkty te nie pracują "pełną parą".

- Niestety, od początku były i nadal występują problemy z dostawami szczepionek – mówi Marta Stachowiak. - Są tygodnie, że punkt w BCTW działa 2-3 dni, zamiast 5, bo nie docierają szczepionki. Punkt w Fordonie był przygotowany, żeby funkcjonować 7 dni w tygodniu, ostatecznie działa 5 i też nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. W szeroką akcję zachęcania do szczepień będziemy mogli, z pełną odpowiedzialnością, włączyć się, kiedy dostawy będą płynne i bez opóźnień.

Samorządy nie wiedzą, kto się zaszczepił

Kłopoty mogą być z realizacja planów rządu, żeby nagradzać gminy mające najwięcej zaszczepionych mieszkańców. Marta Stachowiak zwraca uwagę: – Nie dysponujemy danymi, ilu bydgoszczan zostało do tej pory zaszczepionych. Wiemy, ile szczepień zostało wykonanych w Bydgoszczy, ale nie, ilu bydgoszczan zaszczepiono. Jak wiadomo, Polacy jeździli szczepić się po całym kraju.

Kasa od rządu dla Bydgoszczy

Na wydatki bieżące w 2020r. Miasto otrzymało od państwa na przeciwdziałanie covid:

W 2021r. na wydatki bieżące przyznano Bydgoszczy środki z Funduszu Przeciwdziałania covid - łącznie tylko 273.658 zł.

[polecane]21533921,1;Zobacz[/polecane]

Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.