KATOLICKIE STOWARZYSZENIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DIECEZJI TORUŃSKIEJ IM. WANDY SZUMAN
Stowarzyszenie jest kontynuacją dzieła Wandy Szuman, psychologa i pedagoga, Honorowej Obywatelki Torunia, oddanej przez całe pracowite życie osobom biednym, cierpiącym, niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym.
Stowarzyszenie prowadzi dwie instytucje: Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” i Świetlicę „Pracownia”.
![](https://d-pa.ppstatic.pl/frames/pa-def/bf/87/il20210210_636612509_medium.jpg)
Są to ośrodki, które charakteryzują się szczególną atmosferą wyzwalającą aktywność niepełnosprawnych, w której wyraźnie wyczuwa się ducha wzajemnego zaufania pomiędzy podopiecznym a opiekunem. Twórczość w Pracowni rozumiana jest szeroko: jako odkrywanie siebie, poznawanie swoich potrzeb, nabywanie nowych umiejętności. Ale także twórczość odnajdujemy również w codziennych czynnościach: przygotowaniu sałatki, sprzątaniu, robieniu zakupów. Najważniejsze jednak jest dla nas stworzenie atmosfery pełnej akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy drugi człowiek może pokazać nam całe swoje bogactwo. Stowarzyszenie jako jedyne w Toruniu organizuje wypoczynek letni dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Przez lata wspierało nas ponad 140 wolontariuszy. Zorganizowaliśmy 35 wyjazdów wakacyjnych.
Od początku istnienia Pracownia przygotowuje liczne wystawy krajowe i zagraniczne, prezentujące dokonania twórcze osób z niepełnosprawnością. Niepełnosprawni twórcy skupieni wokół Pracowni od ponad 40 lat wpisują się w krajobraz artystyczny Torunia. Mamy na koncie 150 wystaw prezentujących dorobek artystyczny naszych podopiecznych.
![](https://d-pa.ppstatic.pl/frames/pa-def/bf/87/il20210210_636612599_medium.jpg)
Wymiernym efektem działania ŚDS „PRTON” i dowodem wkładu osób niepełnosprawnych i ich twórczości w kulturze jest fakt przekazywania kolejnych prac wykonanych przez uczestników do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu i wpisanie ich do inwentarza muzealnego, jako przykładów sztuki Art Brut.
Aktualnie zajmujemy się aktywizacją 37 osób niepełnosprawnych poprzez treningi i inne zintegrowane działania opiekuńcze oraz integracyjne, które pozwalają na nawiązywanie nowych znajomości, utrwalają zachowania społecznie akceptowane, co w rezultacie przyczynia się do minimalizowania zagrożenia niepewnością, depresją i wykluczeniem społecznym osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym, dla których nie ma pracy.
![](https://d-pa.ppstatic.pl/frames/pa-def/bf/87/il20210210_636612649_medium.jpg)
Obejmujemy opieką i terapią dorosłe osoby niepełnosprawne, ale wsparcie otrzymuje także otoczenie osoby niepełnosprawnej - najbliższa rodzina ma szansę na wytchnienie od nieustannej, całodobowej i wieloletniej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Oferta Stowarzyszenia dotycząca pomocy i terapii obejmuje także inne formy, realizowane z powodzeniem od wielu lat i cieszące się zainteresowaniem i uznaniem w środowisku osób dotkniętych niepełnosprawnością:
- wyjazdy wakacyjne – są szansą na wakacje - odpoczynek poza miejscem zamieszkania i dają również możliwość wytchnienia i regeneracji sił rodzicom, często nadmiernie obciążonym stałą opieką na niesprawnym dzieckiem
- wojewódzkie konkursy plastyczne – dla osób z niepełnosprawnością, z różnych placówek wsparcia w naszym regionie. Tematyka konkursów jest związana z wydarzeniami, rocznicami aktualnymi w kraju i regionie. Przykładem mogą być następujące tematy konkursów: „Wielkie bitwy”, „ Pałace, rezydencje i dworki w regionie kujawsko-pomorskim”, „Zwyczaje i obrzędy ludowe w Polsce”, „Święci i błogosławieni”, „Życie nad Wisłą dawniej i dziś”. Zwieńczeniem każdego konkursu jest uroczysty wernisaż, skupiający artystów, ich rodziny i przyjaciół.
- wystawy twórczości plastycznej – cykliczne wystawy ukazujące aktywność twórczą uczestników zajęć, często związane z aktualnymi wydarzeniami w kraju i regionie, rocznicami, świętami, np. Bella Skyway, Dni Torunia i in. Wystawy te są również inspirowane zaproszeniami niektórych środowisk i galerii - są szansą pokazania możliwości twórczych i pracy osób, które najczęściej odbierane są jako ludzie nieaktywni i „biorcy”.
- wydawnictwa – wieloletnie doświadczenie i refleksja nad procesami terapii jest uogólniana i wydawana w postaci Pamiętnika Pracowni (do tej pory powstało kilkanaście tomów Pamiętnika). Autorami tekstów są terapeuci, rodzice oraz uczestnicy terapii.
- sesje naukowe – zorganizowane zostały dwie międzynarodowe konferencje naukowe pod tytułem: Sytuacja człowieka słabego we współczesnej rzeczywistości oraz 8 sesji naukowych o zasięgu krajowym, których tematyka dotykała specyficznych problemów osób niepełnosprawnych, ich rodzin, zagadnień integracji i przyjmowania osoby tzw. „innej”.
![](https://d-pa.ppstatic.pl/frames/pa-def/bf/87/il20210210_636612805_medium.jpg)
ŚDS „PRTON” finansowany jest z budżetu państwa i realizowany przez samorząd Gminy Miasta Toruń. Od grudnia 2018 r. Stowarzyszenie prowadzi działalność NA MAJĄTKU GMINY MIASTA TORUŃ, KTÓRY ODDANO DO BEZPŁATNEGO UŻYTKOWANIA.
![](https://d-pa.ppstatic.pl/frames/pa-def/bf/87/il20210210_636629139_medium.jpg)
oraz wytchnienie dla rodziców
https://sdsprton.pl/jedenprocent/
Link do gotowego programu: PITax" przeprowadzi Cię przez prosty proces rozliczania zeznania podatkowego: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000276112/
Więcej informacji o nas znajdziecie na www.sdsprton.pl