Jest większa szansa na remont amfiteatru w Stargardzie
Kontrakt terytorialny obejmie inwestycję w parku Chrobrego.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego poinformował, że pięć dużych inwestycji w sferze kultury zostanie włączonych do zachodniopomorskiego kontraktu terytorialnego. Trzy dotyczą Szczecina, jedna Koszalina i jedna Stargardu.
Amfiteatr czeka na remont
W przypadku Stargardu chodzi o długo wyczekiwaną przez mieszkańców przebudowę amfiteatru. Obiekt w parku Chrobrego, w którym odbywają się między innymi koncerty na Dni Stargardu, jest w kiepskim stanie i potrzebuje generalnego remontu.
- Kontrakt terytorialny to ważny dokument zawierający porozumienie między samorządem a stroną rządową w zakresie finansowania przedsięwzięć lokalnych, które są niezbędnym warunkiem rozwoju regionu - informują przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. - Zawarte są w nim najważniejsze inwestycje finansowane zarówno ze środków unijnych, jak i budżetu państwa. W wyniku uruchomienia dodatkowego naboru projektów z sektora kultury do włączenia na listę kontraktów terytorialnych, pięć zachodniopomorskich inwestycji otrzymało pozytywną rekomendację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oznacza to, że inwestycje te będą mogły być finansowane w kolejnych ogłaszanych konkursach.
Przed Stargardem otworzyła się druga droga pozyskania pieniędzy na generalny remont wybudowanego w latach siedemdziesiątych XX wieku amfiteatru.
Dwie drogi na przebudowę
Pierwszą było zawiązanie w 2015 roku polsko-niemieckiej współpracy pomiędzy Stargardem a miastem Pase-walk, gminą Fahrenwalde, stowarzyszeniem Schloss Bröllin w tej gminie i parafią w Fahren-walde. W tym projekcie chodzi o organizację cyklicznego „Transgranicznego Festiwalu Kultury i Sztuki Euroregionu Pomerania”. Wydarzenie to miałoby się odbywać w stargar-dzkim amfiteatrze i jeśli w ramach tego projektu unijne pieniądze zostaną przekazane, wtedy amfiteatr zostałby zmodernizowany.
- Są teraz dwie drogi pozyskania środków na remont amfiteatru i obie szanse chcemy wykorzystać, z żadnej drogi nie zrezygnujemy - mówi Ewa Sowa, zastępczyni prezydenta Stargardu.
Jeśli Stargard zdobędzie dofinansowanie zarówno dzięki kontraktowi terytorialnemu województwa zachodniopomorskiego, jak i w ramach projektu polsko-niemieckiego, wtedy będzie musiał wybrać jedno z nich, bo jak tłumaczą przedstawiciele miasta, z dwóch źródeł pomocy nie można finansować tej samej inwestycji.