Jedziesz na wakacje? Ubezpiecz się! Karta EKUZ wszystkiego nie załatwi
Gdy planujemy urlop za granicą, warto zadbać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba jednak pamiętać, że ona nie gwarantuje stuprocentowej bezpłatnej opieki medycznej.
EKUZ to plastikowa karta potwierdzająca nasze ubezpieczenie zdrowotne i uprawniający do korzystania z niezbędnych świadczeń medycznych na terytorium państw Unii Europejskiej lub krajów członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, do którego należą: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria.
Trzeba jednak wiedzieć, że karta EKUZ nie gwarantuje w pełni bezpłatnej opieki medycznej.
- Zapewnia ona takie same zasady udzielania świadczeń zdrowotnych, jakie obowiązują ubezpieczonych w kraju, w którym przebywamy - zastrzega Barbara Pawlos z Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Jeśli więc w danym państwie pacjent dopłaca na przykład do pobytu w pierwszych dniach w szpitalu, do leków czy wizyty u lekarza – ubezpieczonych obywateli z pozostałych krajów również będzie obowiązywała taka dopłata.
Sprawdź, jakie zasady leczenia są w kraju, do którego wyjeżdżasz
Zatem wyjeżdżając na wakacje warto rozważyć dodatkowe komercyjne ubezpieczenie.
Szczegółowe informacje o zasadach korzystania ze służby zdrowia w poszczególnych krajach znajdują się na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl (zakładka „wyjeżdżam do”). Aby otrzymać kartę EKUZ należy wypełnić wniosek dostępny w siedzibie Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub na stronie internetowej funduszu www.ekuz.nfz.gov.pl (zakładka „dokumenty do pobrania”). Wypełniony dokument można złożyć osobiście w siedzibie NFZ, przesłać pocztą, faksem, zeskanować i wysłać e-mailem lub przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.
- Przypominam, że każda osoba zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18 roku życia musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia, studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki - wyjaśnia Barbara Pawlos.
Kartę można odebrać osobiście w oddziale lub za pośrednictwem poczty, bez potrzeby przyjazdu do Opola.
- Żeby usprawnić wydawanie kart, nasz oddział wydłużył godziny pracy w poniedziałki do godz. 18.00 - mówi Barbara Pawlos.
Uwaga! Jeśli ktoś zapomni lub nie zdąży wyrobić karty przed wyjazdem, a poniesie koszty opieki medycznej za granicą, może dochodzić ich zwrotu za pośrednictwem NFZ po powrocie do kraju.
- Jeśli możliwy jest kontakt z funduszem jeszcze podczas pobytu za granicą, można to zrobić np.: faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w Polsce - tłumaczy Barbara Pawlos. - Oddział funduszu wystawi wtedy tzw. certyfikat zastępczy. Jest to papierowy dokument zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.