Jeden cmentarz ustąpił drugiemu. Dwie największe miejskie nekropolie

Czytaj dalej
Piotr Polechoński

Jeden cmentarz ustąpił drugiemu. Dwie największe miejskie nekropolie

Piotr Polechoński

Dwa największe, koszalińskie cmentarze: jeden z nich został w 20 latach XX wieku zamknięty dlatego, że postanowiono zmienić miejsce dla głównej, miejskiej nekropoli. Ta funkcjonuje do dzisiaj

Pierwszy Cmentarz ten przez całe lata leżał po miastem, czyli przy obecnej ulicy Młyńskiej. Dziś, choć setki zmarłych nadal tutaj leży, mało kto wie, że to teren po wielkiej nekropolii. Cmentarz ten - później nazwany „starym” - został utworzony 15 kwietnia 1819 roku. Powstał na obszarze 5,25 morgi i ciągnął się wzdłuż dzisiejszej ulicy Kościuszki zajmując większą część parku, który dziś okala Koszalińską Bibliotekę Publiczną.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.