Jakby wszystko powstało wczoraj

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Jakby wszystko powstało wczoraj

Adam Lewandowski

Dziś mer i wicemer gminy Skałat pożegnają Solec. Zapewniają, że na Ukrainę zawiozą miłe wspomnienia z wizyty w naszym kraju...

Prawie setka polskich samorządów chciała przyjąć - na zaproszenie Związku Miast Polskich - gości z Ukrainy. Wybrano - sześć, w tym Solec Kujawski.

I w miniony poniedziałek do Solca przyjechali goście z gminy Skałat, obwód tarnopolski: mer Petro Sawonczak i wicemer Andriej Skibniowski. - Pisz - mówi - Andrzej Skibniowski. Bo my z rodzin polskich jesteśmy. Naszych rodziców - przed rokiem 1944 - z Krosna i Polany wywieźli na wschód... I moich, i mera... Andriej Skibniowski był już w Polsce dziesięć razy, mer Sawonczak rzadziej. Ale nigdy nie byli w naszych stronach, w woj. kujawsko-pomorskim. Poznawali raczej rejony południowe Polski, bliższe miejsca, z którego wywiezieni zostali ich rodzice.

Co mogą powiedzieć o swym Skałacie?

W gminie żyje 14,5 tys. mieszkańców, w tym w mieście 4,5 tys. Powierzchnia to 24 tys. hektarów. Nie jest to więc gmina mała. Wsi jest trzynaście. W tym w czterech ludność pochodzenia polskiego stanowi 50 proc. mieszkańców. - Jest u nas 8 kościołów katolickich, 14 cerkwi prawosławnych i grekokatolickich - mówi wicemer gminy Skałat. - Szkół mamy trzynaście, uczniów 1400. Szkół średnich jest pięć, tyle samo gimnazjalnych i trzy podstawowe...

Do Tarnopola - stolicy obwodu, czyli do siedziby województwa - mają 45 km; do Lwowa - 300 km; do Kijowa, stolicy Ukrainy - 500 km, do granicy z Polską - 350 kilometrów.

Czytam historię ich regionu, oglądam piękne widoki urokliwego miasteczka. Z zamkiem i kościołem w tle. Zamek powstał około roku 1600, z fundacji Sienieńskich. Następnie kolejno przechodził pod własność Chodkiewiczów, Koreckich, Wichrowskich, Firlejów, Scipio del Campów, Kalinowskich, Poniatowskich... Synagoga z XVII w., zrujnowana w czasie II wojny światowej, jest też cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego z 1872 roku, kaplica cmentarna, są przedwojenne kamienice, szkoła powszechna, poczta, sąd, zachowany dworzec kolejowy, gmach „Sokoła” z 1909 r. Aż chce się tam pojechać i - podziwiać. Tym bardziej - obaj goście to podkreślają - Skałat leży daleko od wojny...

W Solcu Kujawskim mają napięty plan wizyt. Chcą - na przykładzie tej gminy - poznać jak działa nasz samorząd.

Poznali, m.in. w ratuszu, strategię rozwoju miasta i gminy, wczoraj od rana zwiedzali Jurapark, Soleckie Centrum Kultury, muzeum OSP. Spotkaliśmy się z nimi w czasie zwiedzania Soleckiego Centrum Kultury. - Kiedy przyjeżdża się do was, to odnosimy wrażenie, że wszystko jest tu nowe, jakby powstało wczoraj - mówi mer Petro Sawonczak.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.