Jak PiS dobiło interesu z SLD, żeby odzyskać władzę w Przemyślu. I co z tego wyniknie dla mieszkańców miasta

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Jak PiS dobiło interesu z SLD, żeby odzyskać władzę w Przemyślu. I co z tego wyniknie dla mieszkańców miasta

Norbert Ziętal

Zaledwie kilka godzin wystarczyło, aby całkowicie zmienił się układ sił w Radzie Miejskiej w Przemyślu, a efekty wywalczonego jesienią 2018 r. zwycięstwa, w jednej chwili stopniały niemal całkowicie. Jak do tego mogło dojść? Co będzie dalej w Przemyślu, w sytuacji, gdy prezydent nie ma już za sobą większości w Radzie Miejskiej?

- Zostali ograni niemal jak dzieci. Nowicjuszom się nie dziwię, mają prawo być naiwni. Jednak wśród tych ogranych są też starzy wyjadacze. Od września wiedzieli, co się święci i nie zdołali zrobić nic, aby temu zapobiec. Czasami aż lepiej się czuję, że mnie tam nie ma

- mówi jeden z czołowych samorządowców przemyskich, który jednak w 2018 r. nie uzyskał wystarczającego poparcia, aby zdobyć mandat miejskiego radnego.

Do ubiegłego piątku układ sił w Przemyślu był następujący: prezydent Wojciech Bakun (Kukiz’15), zastępca prezydenta Bogusław Świeży (Koalicja Obywatelska), w Radzie Miejskiej rządzą kluby Wspólnie dla Przemyśla (dawny Kukiz’15) oraz Koalicja Obywatelska (złożona w zdecydowanej większości z działaczy Platformy Obywatelskiej).

Od nocy z piątku na sobotę w Radzie Miejskiej rządzą Prawo i Sprawiedliwość, Regia Civitas oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Ruch radnej Różyckiej

Na ubiegły piątek, 5 czerwca, na godz. 17 zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Wniosek złożyli radni opozycyjnych jeszcze wtedy klubów PiS, Regia i SLD. Zaproponowali podjęcie uchwał gospodarczych, ważnych dla lokalnych przedsiębiorców, w związku ze stratami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Termin i godzinę sesji wyznaczyła przewodnicząca rady Ewa Sawicka (Koalicja Obywatelska).

- Piątek był bardzo gorący. Decyzje były niespodziewane, ale już wtedy wiedzieliśmy, co się święci. Wiemy, że tamta strona (czyli poprzednia koalicja rządząca w mieście-przyp. red.) robiła wszystko, aby do przewrotu nie doszło. Sprawa otarła się o „partyjne góry“, robiono wszystko, aby nie dopuścić do zawarcia nowej, choćby nieformalnej koalicji. Nic to nie dało - mówi jeden z radnych.

- Ostateczne decyzje zapadły zaledwie na pół godziny przed planowanym rozpoczęciem sesji - dodaje.

Sprawa wydawała się przesądzona, gdy na obradach sesji, po wielomiesięcznej nieobecności pojawiła się radna Monika Różycka. Dawniej w klubie Kukiz’15, a od września ub. roku radna niezależna.

Tuż po rozpoczęciu obrad, szef klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Janusz Zapotocki złożył wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącej Ewy Sawickiej (Koalicja Obywatelska) oraz Andrzeja Zapałowskiego (Wspólnie dla Przemyśla). Propozycja zmiany porządku obrad musi zostać przegłosowana, a głosowanie jest jawne. Wynik? 12 do 11. Tym razem jednak wygrywa opozycja, który zdobywa cenny, dwunasty głos radnej niezależnej Moniki Różyckiej. Od tej chwili wiadomo, że nowa koalicja, nawet nieformalna i bez podpisanej umowy, będzie dyktować przebieg sesji.

W tajnym głosowaniu 12 radnych głosuje za odwołaniem Ewy Sawickiej, 11 jest przeciw. Taki sam wynik pada przy odwołaniu Andrzeja Zapałowskiego.

Choć pierwotnie nie było tego w planach, to nowa większość postanawia iść za ciosem. Zmienia przewodniczących prawie wszystkich komisji Rady Miejskiej. Usuwa szefów komisji z klubów Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej, wstawia swoich. Przed północą jest po przewrocie.

W dalszej części przeczytasz:

 • PiS odzyskuje władzę dwa lata po spektakularnej porażce
 • W Polsce znów głośno o Przemyślu
 • Czy prezydent Bakun bedzie w stanie dogadać się z Radą Miejską 

 

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.