Jak oni projektują! Młodzi śląscy designerzy podbijają świat projektując samochody, meble i biżuterię
Co to jest ten obco brzmiący design (czyt. dizajn) i dlaczego powinien być ważny przy produkcji wszystkich rzeczy, nie tylko mebli – o tym dowiemy się w czasie 4 Design Days, imprezy, która trwa w Katowicach.
Wydarzenie 4 Design Days jest największym w tej części Europy na rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Trzecia edycja zakończyła się przed kilkoma dniami w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Spodku w Katowicach.
To impreza nie tylko dla przedstawicieli branży, bo są także dni otwarte dla każdego, kto zechce uczestniczyć w spotkaniu z architekturą i designem i przekonać się, że design (polski odpowiednik to znacznie gorzej brzmiące „wzornictwo”) to nie tylko nowy modny termin, ale sposób na to, by wszystkim żyło się łatwiej i przyjemniej.
Na imprezie można spotkać również gwiazdy architektury, w tym słynnych śląskich architektów – m.in. Roberta Koniecznego, Przemo Łukasika oraz Tomasza Koniora. Odbywają się spotkania, prelekcje i wykłady, bo 4 Design Days to też arena wymiany idei, pomysłów i inspirowania się nawzajem.
Na 12 tys. mkw. w Spodku i MCK można było zwiedzać stoiska 300 wystawców – producentów mebli i produktów do aranżacji wnętrz. To okazja do poznania najnowszych trendów, porozmawiania z producentami, poszukania inspiracji oraz zrobienia zakupów.
W program 4 Design Days już na stałe wpisały się także targi Silesia Bazaar Dizajn, promujące dorobek polskich niezależnych marek.
Warto obserwować karierę co najmniej kilku młodych projektantów, których prace przedstawiamy obok.
Kamil Łabanowicz
Projektant samochodów
35-letni absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, team leader w teamie Audi Design, jeden z nielicznych Polaków, którzy zawodowo zajmują się projektowaniem samochodów. Spod jego ręki wyszedł projekt elektrycznego modelu Audi – e-tron quattro concept.
Martyna Barbara Golik
Dywan, który aktywuje zmysły
28-letnia projektantka, urodzona w Rybniku, skończyła studia na Wydziale Tkaniny – licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i magisterskie – na Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Żyje i pracuje w Danii i w Polsce. Zajmuje się m.in. projektowaniem tekstyliów, food designem i ilustracją. Razem z Dunką Sisse Witek założyła studio projektowe witek golik. Jest współautorką m.in. kolekcji dywanów i luster Comfort Collection 2017, przez technikę wykonania aktywujących zmysły.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień